Základní informace o Spirulině

Může to znít možná trochu odpudivě, ale spirulina je sinice. Jde ovšem o sinici, vodní bakterii, kterou najdeme v mnoha potravinových doplňcích. Neodmyslitelně patří k alternativním způsobům boje proti nejrůznějším onemocněním a také zlepšuje kvalitu komplexního jídelníčku.

Pozor, sinice nejsou řasy! Nejspíš by tě překvapilo, že spirulina před zpracováním vypadá jako levotočivá šroubovice zelenomodré barvy. Vysoký obsah živin z ní dělá možné řešení pro země třetího světa, a to zejména (ale nejen) díky obsahu kvalitních bílkovin.

FAKTA O SPIRULINĚ

Jiné názvy: Arthrospira (rovněž s přívlastky maxima a platensis), spirulina algae, spirulina seaweed

Přezdívá se jí: zelená krev

Země původu: Thajsko, Indie, Čína, USA, Taiwan, Japonsko,

Formy spiruliny na trhu: prášek, tablety, kapsle, vločky

CO SPIRULINA OBSAHUJE A PROČ JE PRO NÁS DOBRÁ

Spirulina se velmi podobá superpotravině, kterou známe pod názvem chlorella. Už podle barvy se dá jednoduše usoudit, že je nabitá chlorofylem. To ale samozřejmě není všechno. Nabízí totiž široké spektrum vitamínů (A, B6, C, E, K, thiamin, riboflavin, niacin, cholin, kyselina pantothenová) a minerálů (draslík, fosfor, hořčík, měď, mangan, selen, sodík, vápník, zinek, železo).

Spirulina obsahuje také 8 základních aminokyselin, a to v poměru, díky kterému jsou pro tělo například v porovnání s masem stravitelnější. Kombinace všech zmíněných látek z ní dělá skutečnou superpotravinu, která může organismu pomáhat s řešením mnoha potíží nebo jim předcházet.

Ve 100 g spiruliny se ukrývá energie o 1295 kJ. Ze 48 % ji tvoří bílkoviny, ze 30 % sacharidy a z 22 % tuky. Nadmíru se proto hodí do stravy vegetariánů a veganů.

Spirulina patří k oblíbeným zdrojům velmi účinných antioxidantů, působí tedy proti oxidativnímu stresu, který poškozuje buňky, v důsledku čehož může být organismus náchylnější k výskytu rakoviny a dalších závažných onemocnění. Některé studie prokázaly, že spirulina dokonce snižuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu v krvi a pomáhá zvyšovat hladinu prospěšného HDL cholesterolu.

VĚDECKY POTVRZENÉ ÚČINKY NA ČLOVĚKA

Spirulina je, podobně jako další superpotraviny, neustále zkoumána. Vědci stále bádají, s čím vším může být prospěšná. Víme ale, že tuto snadno stravitelnou sinici měli ve stravě už staří Aztékové a ne náhodou ji dostávají kosmonauti do svých jídelníčků přímo od NASA.

SPIRULINA POMÁHÁ PŘI HUBNUTÍ

Základem hubnutí je kalorický deficit, tedy příjem kalorií, který je nižší než jejich výdej za jeden den. Tak může ale snadno ve stravě dojít k nedostatku některých látek. Spirulina s tím ovšem může snadno pomoct. Obsahuje totiž spoustu důležitých nutrientů, a to i přesto, že jedna čajová lžička (7 g) má jen 20 kalorií. V tomto ohledu vyšla spirulina úspěšně z testů a srovnání s placebem. Testované osoby, které 3 měsíce hubnuly a využívaly k tomu spirulinu, měly lepší výsledky.

PROSPÍVÁ STŘEVNÍ MIKROFLÓŘE

Spirulina je velmi snadno stravitelná, takže střeva nezatěžuje. Ba co víc – pomáhá jim udržet zdravé a přirozené vnitřní prostředí, jehož kvalita se může s přibývajícími roky života zhoršovat.

POMÁHÁ ZMÍRNIT PŘÍZNAKY DIABETU

Podle menších studií dokáže spirulina efektivně snižovat množství cukru v krvi u osob s diabetem 2. typu. Výsledkem testů byla nejen nižší hladina cukru, ale i vyšší hladina inzulínu a zlepšené markery jaterních enzymů.

POMÁHÁ SNIŽOVAT CHOLESTEROL

Vyšší hladina cholesterolu trápí velkou část světové populace a může vést k onemocněním srdce. Pravidelná konzumace spiruliny ale snižuje hladinu „špatného“ cholesterolu v krvi a zvyšuje hladinu toho „dobrého“. Užívání 1 g spiruliny denně je na hladině cholesterolu podle vědců znát už po 3 měsících.

SNIŽUJE KREVNÍ TLAK 

Podobným strašákem jako cholesterol je vysoký krevní tlak. Pravidelná konzumace je i v tomto ohledu vidět, a to už po 3 měsících. Výsledky jsou citelné zejména u osob s nadváhou.

SPIRULINA MŮŽE PŘISPĚT KE ZRYCHLENÍ  METABOLISMU

Příliš pomalý metabolismus je největší překážkou úspěšného hubnutí. Ke způsobům, jak ho zrychlit, patří pravidelný pohyb, dostatek odpočinku a vhodná strava. Při pravidelném užívání aspoň 6 g spiruliny denně se metabolismus zrychlí a dotyčný bude rychleji spalovat přijatou energii, čímž dojde i ke snazšímu hubnutí.

SPIRULINA NA SEBE VÁŽE TĚŽKÉ KOVY – PŮSOBÍ ANTITOXICKY

V mnoha oblastech planety je znečištěná voda a ohrožující látky číhají i na jiných místech. Spirulina pomáhá tam, kde dochází k nechtěné konzumaci škodlivých látek s vyšším obsahem arzenu, rtuti, železa a fluoridu. Dokáže na sebe tyto těžké kovy vázat a umožňuje tělu je vyplavovat z těla.

POMÁHÁ ZMÍRŇOVAT PŘÍZNAKY ALERGIE 

Alergie na pyly, prach a zvířecí chlupy dokáže potrápit. Jen málokdo by si pomyslel, že příznaky alergie (rýma, kýchání a svědění) může zmírnit právě spirulina. Děje se tak díky tomu, že tato superpotravina snižuje hladinu histaminu, čímž tělo dostává signál, že je všechno v pořádku a není třeba silnějších reakcí.  

PODPORUJE PSYCHICKÉ ZDRAVÍ

Spirulina může být skvělým doplňkem v dlouhodobé léčbě poruchy nálad. Je totiž zdrojem tryptofanu, aminokyseliny, která pomáhá produkovat serotonin (hormon štěstí) v mozku.

TRADIČNÍ UŽITÍ

Tradiční užití spiruliny vychází z její schopnosti podpořit lidskou imunitu. Pomáhá při tvorbě potřebných protilátek, které tělo potřebuje při boji s infekcemi a chronickými onemocněními. S tím souvisí blahodárný vliv spiruliny na střeva, od jejichž kondice se celková obranyschopnost organismu odráží.

JAK SE ZÍSKÁVÁ PRO SUPERFOODY

Základem po sklizení je sušení. To trvá asi 3 sekundy, dále se pracuje se vzniklým práškem. Někteří ho poté stlačují do tablet, my jej necháváme v našem mixu přirozeně.

JAK SE SPIRULINA UŽÍVÁ

Spirulinu můžeš přidat do jogurtu, džusu, smoothie nebo dezertů. V případě tablet je na místě zapití větším množstvím čisté vody. Ideální je spirulinu nekombinovat s alkoholem, kofeinovými a sladkými sycenými nápoji, které snižují její pozitivní účinky.

Spirulina si krásně rozumí s chlorellou. V kombinaci se zeleným ječmenem a zelenou pšenicí tvoří naprosto nepřekonatelnou kombinaci pro péči o střevní prostředí, pomáhají s detoxikací, trávením i celkovou imunitou. Trh je však přesycen produkty s touto “čtyřkou”. Často jde o produkty s nevyváženým poměrem těchto superpotravin, kde převažuje ta nejlevnější. Proto jsme vytvořili GREEN HEALTH. Nejenže obsahuje optimální poměr těchto surovin, ale přidali jsme do něj i moringu olejodárnou, která obsahuje 42 různých typů antioxidantů, šípky jako zdroj vitamínu C,A, a K s protizánětlivým působením a dužinu plodů baobabu, která slouží jako prebiotikum = potrava pro mikrobiom.

UŽÍVÁNÍ

Obecně doporučená denní dávka spiruliny jsou 2-3 g (pro dospělého), ale je možné užívat ji bez omezení. Někteří odborníci zase doporučují nepřesahovat denní dávku 50 g, protože se může stát, že spirulina vyroste v kovy kontaminované vodě a na konzumentovi se pak projeví nežádoucí účinky této kontaminace, například průjem, třes nebo křeče i závažnější projevy, při kterých je nutné vyhledat lékařskou pomoc. U GREEN HEALTH je to 1 zarovnaná nekovová lžíce rozmíchaná ve vodě, jablečném džusu, smoothie, freshi atp..

PRO KOHO NENÍ SPIRULINA VHODNÁ – KONTRAINDIKACE SPIRULINY

Obecně je spirulina neškodná a do stravy vhodná, doporučujeme ale držet se maximální denní dávky 50 g. Při předávkování hrozí nebezpečí ze strany kovů, které mohly spirulinu ve vodě během jejího růstu kontaminovat, nikoli ze strany samotné sinice.

Výzkumy zatím neprokázaly, že by bylo užívání spiruliny bez rizika u těhotných a kojících žen. Pokud patříš do této skupiny, raději se poraď s lékařem.

Spirulina dále není vhodná pro pacienty s fenylketonutrií a s autoimunitními onemocněními, jako je například roztroušená skleróza nebo revma. Neměly by ji užívat osoby, které se léčí imunosupresivními léky a léky na ředění krve. V obou případech by mohlo dojít ke snížení nebo zintenzivnění jejich účinků.

Alergická reakce se může objevit u osob alergických na mořské plody.

Konkrétní nežádoucí účinky ale zatím nejsou zdokumentovány.

 

ZDROJE

(1) 10 Proven Benefits of Spirulina | healthline.com. 2018. 10 Proven Benefits of Spirulina| healthline.com. [ONLINE] Dostupné z: https://www.healthline.com/nutrition/10-proven-benefits-of-spirulina. [citováno 24. března 2020].

(2) Oxidative stress, inflammation and cancer: How are they linked? | sciencedirect.com. 2006. Oxidative stress, inflammation and cancer: How are they linked? | sciencedirect.com. [ONLINE] Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0891584910005381. [citováno 24. března 2020].

(3) What are the benefits of spirulina? | medicalnewstoday.com. 2019. What are the benefits of spirulina? | medicalnewstoday.com. [ONLINE] Dostupné z: https://www.medicalnewstoday.com/articles/324027. [citováno 24. března 2020].

(4) Effects of spirulina consumption on body weight, blood pressure, and endothelial function in overweight hypertensive Caucasians: a double-blind, placebo-controlled, randomized trial. | US National Library of Medicine, National Institutes of Health. 2016. Effects of spirulina consumption on body weight, blood pressure, and endothelial function in overweight hypertensive Caucasians: a double-blind, placebo-controlled, randomized trial. | US National Library of Medicine, National Institutes of Health. [ONLINE] Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26813468. [citováno 24. března 2020].

(5) Spirulina | drugs.com. 2018. Spirulina | drugs.com. [ONLINE] Dostupné z: https://www.drugs.com/npp/spirulina.html. [citováno 24. března 2020].

 
0
Můj košík