Skip to main content

Základní informace o kořenu Maca

Maca peruánská / peruánský ženšen sice nepatří taxonomicky k rodu ženšenů, ale i tak ji označujeme jako adaptogen. Je to nenápadná rostlina připomínající řepu, která roste ve výšce minimálně 4000 metrů nad mořem v horách jihoamerických And. Je typickým příkladem rostlin, které se evolučně adaptovaly na drsné podmínky, aby přežily, a díky tomu má blahodárný vliv i na lidské zdraví. Proto je typickým příkladem adaptogenu, vybudovala si látky, které pomáhají i lidskému tělu odolat vyšší zátěži, ať už jde o zátěž fyzickou nebo i psychickou. Používali ji už Inkové (před cca 3500 lety) pro zvýšení celkové tělesné vitality i jako afrodiziakum. Také se jí přezdívá “peruánská viagra”. Obsahuje unikátní sloučeniny zvané makamidy, dále GABA, cholin a alkaloid makaridin, který je pro tuto rostlinu naprosto jedinečný a pro nás je tedy nejdůležitější. Za přínosy pro lidské tělo pravděpodobně může celkové synergické působení všech látek, které obsahuje. Pojďme si ale představit makaridin.

Působí na náš endokanabinoidní systém, který zodpovídá na celkovou rovnováhu odpovědí lidského těla na různé spouštěče. Receptory tohoto systému se nacházejí v centrální nervové soustavě a mnoha periferních tkáních včetně imunitního, reprodukčního a zažívacího systému, v sympatetických gangliích, hormonálních žlázách, tepnách, v plicích a srdci, v oku a v kostech, dále v zažívacím ústrojí a v pokožce.

Díky svému působení a unikátním sloučeninám má Maca peruánská zajímavé účinky na lidské tělo:

  • Působí antioxidačně, takže podporuje protizánětlivé procesy v těle a reakce imunitního systému
  • Dodává a udržuje energii, podporuje celkovou vitalitu a zlepšuje náladu
  • Dokáže zvýšit libido, a to jak u mužů, tak u žen
  • U mužů dokonce dokáže zlepšit erekci (studie ukazuje zlepšení u pacientů s mírnou erektivní disfunkcí)
  • U žen dokáže optimalizovat pohlavní hormony (i v menopauze)
  • Stejně jako jiné byliny a koření z latinsko-americké oblasti (pepř růžový, ačokča a zázvor lékařský) i maca snižuje krevní tlak na stejném principu jako některé léky na vysoký krevní tlak

Obsáhlejší nutriční profil této superpotraviny připravujeme.

0
Můj košík