Skip to main content

Základní informace o Kurkumě

Kurkumin je unikátní látka, která je všeobecně známá svými pozitivními účinky na zažívání. Je hojně používán v indické a asijské kuchyni a díky kurkumě má naše kari koření svou žlutou barvu. Existují studie, které se shodují, že kurkumin je div ne označen za zázrak, protože kromě zlepšování trávení:

Je to přírodní antidepresivum – už 1g kurkuminu denně ukázalo výrazné zlepšení projevů těžké deprese ve 4.-8. týdnu oproti placebu, nejlépe zabíral u depresí, které se projevovaly ztrátou chuti a zvýšenou spavostí. Autor studie Adrian Lopresti přišel s domněnkou, že deprese u určitého počtu pacientů může vzniknout i v důsledku zánětu (nejen nedostatkem serotoninu a jiných neurotransmiterů, na což cílí dnešní léčba) a kvůli protizánětlivým vlastnostem kurkuminu tak léčba zabrala.

Opravdu působí proti rakovinným buňkám – v laboratorních podmínkách se zjistilo, žedokáže např. blokovat tvorbu metastáz u rakoviny tlustého střeva. Ovlivňuje syntézu kortaktinu, což je protein umožňující buňkám pohyb. V rakovinných buňkách je kortaktin často syntetizován nadměrně, takže se pak mohou jako metastáze šířit i do jiných částí těla. Kurkumin dokáže kortaktin “vypnout”.

Je protizánětlivý, antioxidační, antibakteriální i antivirový – kurkumin se ukázal jako obzvlášť účinný proti Helicobacter pylori a bakterií Candida (Candida Albicans,…).

Dále také:

  • Podporuje sekreci kyselin ze žlučníku
  • Podporuje tělo při autoimunitních onemocnění
  • Zlepšuje detoxikaci
  • Ovlivňuje energetický metabolismus a případné ukládání tuků

Pravděpodobně všechny zmíněné bylinky nějakým způsobem podporují imunitní systém. Ať už jde o antioxidanty v acai berry nebo sulforafan v brokolici. Konzumací základních potravin nemůžeš šlápnout vedle a každá z nich bude mít přínos na celkové zdraví tvého těla. Existují však látky, které jsou na boj proti zánětu specializované více než jiné. A jednou z nich je kurkumin.

Obsáhlejší nutriční profil této superpotraviny připravujeme.

0
Můj košík