Základní informace o Guaraně

Guarana jako by se v posledních letech stala synonymem energii. Na tento přírodní zdroj energie vsázejí studenti při zkouškovém i pracující během náročnějších období. Kromě toho má ale guarana také afrodiziakální účinky a podle závěrů některých studií pomáhá i při hubnutí. Tato popínavá dřevnatá liána, jež dorůstá až do výšky 12 metrů, plodí jasně červené tobolky s velkým černým semenem (tzv. guaranový oříšek) v červené dužnaté slupce. Plody jsou asi tak velké jako hrozny a při sklizni hrají prim ty, které ještě nespadly ze stromu. Mimochodem – semena nemusí sloužit jen jako strava. Brazilské ženy si z nich hojně tvořívaly i šperky a nejrůznější ozdoby na oblečení.

FAKTA O GUARANĚ

Jiné názvy: Paulinie nápojná, Paullinia Cupana

Přezdívá se jí: brazilské kakao

Země původu: Ekvádor, Kolumbie, Brazílie, Venezuela, Uruguay, některé části Afriky, Turecko

Formy guarany na trhu: kapsle, tinktura, prášek, semena

CO GUARANA OBSAHUJE A BENEFITY PRO ZDRAVÍ

Největší kouzlo guarany tkví v obsaženém kofeinu – ten tvoří 4-8 % semene. Tento stimulant asi není třeba dlouze představovat. V guaraně ale není jediný. Tvou pozornost dokáže „nakopnout“ i přítomný theobromin, jenž snižuje krevní tlak, povzbuzuje nervovou soustavu a zrychluje srdeční tep (pozor, působí močopudně!), a theofylin, který má k tomu všemu protizánětlivé účinky.

Kromě stimulantů obsahuje guarana i rostlinnou silici, vitamíny A, B1, B2, B3, C a E a z minerálů hořčík, fosfor, vápník a draslík. Aby byl výčet kompletní, musíme zmínit taky škroby, aminokyseliny, třísloviny, pryskyřice a stopové prvky.

Oproti kávě je účinek guarany o něco mírnější, zato však dlouhodobější. Nedochází tedy k euforii a následnému útlumu. Guarana obsahuje 4x větší množství kofeinu než v kávě a kromě toho, že dodává energii na dlouhou dobu má i celou řadu pozitivních vlivů na lidský organismus. Pro začátek můžeme jmenovat třeba detoxikační účinky, ochranu kardiovaskulárního systému, omlazení pleti nebo snazší vyrovnávání se s depresemi a úzkostmi.

VĚDECKY POTVRZENÉ ÚČINKY GUARANY

Guarana je, stejně jako jiné superpotraviny, stále předmětem zkoumání. I dnes toho o ní ale víme spoustu. Na její účinky spoléhaly celé jihoamerické kmeny, které z jejích povzbuzujících účinků hojně čerpaly.

MÁ ANTIOXIDAČNÍ A ANTIBAKTERIÁLNÍ ÚČINKY

Guarana je svými antioxidačními účinky velice podobná zelenému čaji. Antioxidanty spolehlivě a efektivně bojují proti činnosti nebezpečných volných radikálů v těle, které mohou poškozovat buňky, čímž zapříčiní jejich předčasné stárnutí. Dalším rizikem působení volných radikálů je vznik rakoviny, srdečních onemocnění a dalších závažných komplikací. Některé studie skutečně potvrzují vliv látek obsažených v guaraně na nižší riziko růstu rakovinných buněk.

GUARANA SNIŽUJE ÚNAVU A PODPORUJE SOUSTŘEDĚNÍ

Guarana je velmi často součástí energetických nápojů, protože obsahuje stimulanty kofein, theobromin a theofylin. Díky tomu obstála v testech, při nichž jedna skupina osob dostala před úkolem guaranu a druhá placebo. Skvělou zprávou je i to, že tato superpotravina pomáhá snižovat psychickou únavu způsobenou standardní léčbou rakoviny, a to bez významnějších vedlejších účinků.

POMÁHÁ PŘI UČENÍ A PODPORUJE PAMĚŤ

Guarana je perfektní doplněk stravy pro všechny, kteří se potřebují dlouze a intenzivně učit. Nejenže napomáhá při samotném procesu učení a vštěpování informací, ale zároveň podporuje i paměť. Účinky guarany byly v jedné ze studií porovnávány s účinky ženšenu, který má na mozek podobný vliv. Skupina osob, která před testem dostala guaranu, plnila úkoly rychleji a pozorněji.

POMÁHÁ PŘI HUBNUTÍ

Zbavit se přebytečných tukových zásob může být pro některé oříšek, nicméně guarana k tomu může spolehlivě přispět. Díky obsahu kofeinu může dojít ke zrychlení metabolismu o 3-11 %, což znamená, že i v klidu tělo spálí více energie. Guarana zároveň potlačuje tendenci genů podporovat vznik tukových buněk.

ZMÍRŇUJE PRŮBĚH CHRONICKÉHO PRŮJMU A ULEVUJE OD ZÁCPY

Guarana se už po staletí používá jako přírodní tonikum k léčbě zažívacího traktu, speciálně v případech chronického průjmu a zácpy. Obsažené třísloviny (taniny) a rostlinné antioxidanty dokážou bojovat proti průjmu, zatímco kofein můžeme považovat za přírodní projímadlo, protože stimuluje pohyb střev. Při průjmu by se proto měly podávat jen nízké dávky guarany, a tedy nízké dávky kofeinu.

SNIŽUJE RIZIKO VZNIKU SRDEČNÍCH ONEMOCNĚNÍ

Guarana snižuje riziko vzniku srdečních onemocnění dvěma způsoby. V jednom z nich hrají roli antioxidanty, které podporují zdravý průtok krve a zabraňují tak vzniku krevních sraženin. Ve druhém případě jde o snižování hladiny LDL („zlého“)cholesterolu, kvůli němuž se v tepnách tvoří nebezpečný plak, který je postupně ucpává. K naprosto průkazným závěrům je ale třeba provést více studií.

GUARANA ZMÍRŇUJE BOLESTI

Amazonské kmeny už v minulosti používaly guaranu jako prostředek k tlumení nejrůznějších bolestí. Guarana takto působí díky vyššímu obsahu kofeinu, který dokáže vázat a blokovat recepty adenosinu. Dva z těchto receptorů jsou přímo odpovědné za to, že cítíme bolest.

ZABRAŇUJE PŘEDČASNÉMU STÁRNUTÍ POKOŽKY

Antioxidační a antimikrobiální vlastnosti lidé oceňují i proto, že působí proti předčasnému stárnutí pokožky. Z toho se využívají i jako součásti moderní kosmetiky. Kofein navíc pomáhá k lepšímu prokrvování pokožky. Výsledkem pravidelného užívání guarany tak může být pevnější pokožka s přirozenou elasticitou a se sníženými projevy věku člověka.

UDRŽUJE ZRAK V LEPŠÍM STAVU

Čím je člověk starší, tím zpravidla hůře vidí. Rizikové faktory, mezi něž patří sluneční záření, nevhodná strava nebo kouření, můžou poškození zraku urychlovat. Guarana obsahuje sloučeniny, které bojují s oxidačním stresem, jenž způsobuje degeneraci zraku a vznik nejrůznějších očních poruch. V několika studiích obstála při srovnání s placebem, na konkrétní závěry je ale zatím výzkumů málo.

JAK SE ZÍSKÁVÁ GUARANA PRO SUPERFOODY

Po sklizni dochází k sušení, pražení drcení a rozmletí na jemný prášek.

TRADIČNÍ UŽITÍ

Amazonští Indiáni, kteří obývali oblast podél řek Orinoko a Rio Negro, používali guaranu nejen pro její povzbuzující účinky, ale také pro její schopnost zmírňovat bolest a nebáli se ji použít ani k úlevě při horečce a křečích. Brazilci ji údajně dodnes využívají jako afrodiziakum. V Evropě se guarana objevila až v 17. století a v roce 1700 ji svému zkoumání podrobil německý botanik Theodor von Martius. Ten hlavní účinnou látku nazval guaraninem – dnes ji známe jako kofein.

UŽÍVÁNÍ

Účinky guarany se dostavují zhruba po 30-60 minutách. Zvýšený příval energie pak můžeme cítit i 6-8 hodin. Nejdéle bychom ji měli užívat 4 týdny v kuse a pak si od ní aspoň na 4 týdny „odpočinout“. Doporučuje se ale užívat guaranu nárazově, ideálně hned ráno. Doporučená denní dávka je 1,3 g.

PRO KOHO NENÍ GUARANA VHODNÁ – KONTRAINDIKACE

Obecně je užívání guarany bezpečné, přesto se však nedoporučuje překračovat denní dávku. Pokud k tomu dojde, mohou se objevit nežádoucí účinky, například zrychlení srdečního tepu, bolest hlavy, nespavost, zažívací potíže, nervozita, třes, horečky, křeče nebo neustálé nutkání k močení. Jakmile dojde ke konzumaci 20 g denně, může se dostavit i porucha vidění. Guarana není ani ve velkém množství toxická (2 g na 1 kg tělesné hmotnosti), ale nežádoucí účinky se projevují. Guaraně by se měly vyhnout těhotné a kojící ženy, osoby trpící vysokým a nízkým tlakem, kardiovaskulárním onemocněním, cukrovkou, epilepsií nebo potížemi s vylučováním. Zároveň by ji neměl konzumovat nikdo, kdo celkově potřebuje spíše zklidnění. Při nadužití se mohou přechodně zhoršit stavy úzkosti. Lidé s osteoporózou by měli myslet na to, aby denně nepřesáhli dávku 300 mg kofeinu ze všech zdrojů dohromady – i z guarany. Ke kontraindikacím může docházet u látek obsahující amfetamin, efedrin, clozapin, dipyridamol, lithium, adenosin a dalších (o kokainu se asi zmiňovat nemusíme). Nedoporučuje se konzumovat guaranu během léčby antibiotiky a cukrovky a taky současně s alkoholem. Pokud bereš nějaké léky, pro jistotu se o guaraně poraď se svým lékařem.

ZDROJE

(1) Chronic Inflammation and Oxidative Stress as a Major Cause of Age-Related Diseases and Cancer. 2009. Chronic Inflammation and Oxidative Stress as a Major Cause of Age-Related Diseases and Cancer. [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19149749/. [citováno 16. června 2020].

(2) Guaraná (Paullinia Cupana Kunth) Effects on LDL Oxidation in Elderly People: An in Vitro and in Vivo Study. 2013. Guaraná (Paullinia Cupana Kunth) Effects on LDL Oxidation in Elderly People: An in Vitro and in Vivo Study. [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23391102/. [citováno 16. června 2020].

 

(3) Anti-Aging and Antioxidant Potential of Paullinia Cupana Var. Sorbilis: Findings in Caenorhabditis Elegans Indicate a New Utilization for Roasted Seeds of Guarana. 2017. Anti-Aging and Antioxidant Potential of Paullinia Cupana Var. Sorbilis: Findings in Caenorhabditis Elegans Indicate a New Utilization for Roasted Seeds of Guarana. [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28930275/. [citováno 16. června 2020].

 

(4) Improved Cognitive Performance and Mental Fatigue Following a Multi-Vitamin and Mineral Supplement With Added Guaraná (Paullinia Cupana). 2007. Improved Cognitive Performance and Mental Fatigue Following a Multi-Vitamin and Mineral Supplement With Added Guaraná (Paullinia Cupana). [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18077056/. [citováno 16. června 2020].

 

(5) Chapter 6 – Using Paullinia cupana (Guarana) to Treat Fatigue and Other Symptoms of Cancer and Cancer Treatment. 2015. Chapter 6 – Using Paullinia cupana (Guarana) to Treat Fatigue and Other Symptoms of Cancer and Cancer Treatment. [ONLINE] Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780124114623000060. [citováno 16. června 2020].

 

(6) Guarana (Paullinia Cupana) Improves Fatigue in Breast Cancer Patients Undergoing Systemic Chemotherapy. 2011. Guarana (Paullinia Cupana) Improves Fatigue in Breast Cancer Patients Undergoing Systemic Chemotherapy. [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21612429/. [citováno 16. června 2020].

 

(7) Purified Dry Extract of Paullinia Cupana (Guaraná) (PC-18) for Chemotherapy-Related Fatigue in Patients With Solid Tumors: An Early Discontinuation Study. 2013. Purified Dry Extract of Paullinia Cupana (Guaraná) (PC-18) for Chemotherapy-Related Fatigue in Patients With Solid Tumors: An Early Discontinuation Study. [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24237188/. [citováno 16. června 2020].

(8) Improved cognitive performance in human volunteers following administration of guarana (Paullinia cupana) extract: comparison and interaction with Panax ginseng. 2004. Improved cognitive performance in human volunteers following administration of guarana (Paullinia cupana) extract: comparison and interaction with Panax ginseng. [ONLINE] Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0091305704002710. [citováno 16. června 2020].

 

(9) Guarana (Paullinia Cupana) Ameliorates Memory Impairment and Modulates Acetylcholinesterase Activity in Poloxamer-407-induced Hyperlipidemia in Rat Brain. 2017. Guarana (Paullinia Cupana) Ameliorates Memory Impairment and Modulates Acetylcholinesterase Activity in Poloxamer-407-induced Hyperlipidemia in Rat Brain. [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27720901/. [citováno 16. června 2020].

 

(10) Normal Caffeine Consumption: Influence on Thermogenesis and Daily Energy Expenditure in Lean and Postobese Human Volunteers. 1989. Normal Caffeine Consumption: Influence on Thermogenesis and Daily Energy Expenditure in Lean and Postobese Human Volunteers. [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2912010/. [citováno 16. června 2020].

(11) Modulatory Effects of Guarana (Paullinia Cupana) on Adipogenesis. 2017. Modulatory Effects of Guarana (Paullinia Cupana) on Adipogenesis. [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28632199/. [citováno 16. června 2020].

(12) Effects of Caffeine on Anorectal Manometric Findings. 2008. Effects of Caffeine on Anorectal Manometric Findings.[ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18350336/. [citováno 16. června 2020].

(13) Tannins, Peptic Ulcers and Related Mechanisms. 2012. Tannins, Peptic Ulcers and Related Mechanisms. [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22489149/. [citováno 16. června 2020].

(14) Guarana: Revisiting a highly caffeinated plant from the Amazon. 2013. Guarana: Revisiting a highly caffeinated plant from the Amazon. [ONLINE] Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874113005771. [citováno 16. června 2020].

(15) Studies on the Nature of Anti-Platelet Aggregatory Factors in the Seeds of the Amazonian Herb Guarana (Paullinia Cupana). 2008. Studies on the Nature of Anti-Platelet Aggregatory Factors in the Seeds of the Amazonian Herb Guarana (Paullinia Cupana). [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18791978/. [citováno 16. června 2020].

(16) The Role of Caffeine in Pain Management: A Brief Literature Review. 2016. The Role of Caffeine in Pain Management: A Brief Literature Review. [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27642573/. [citováno 16. června 2020].

(17) Caffeine’s Mechanisms of Action and Its Cosmetic Use. 2013. Caffeine’s Mechanisms of Action and Its Cosmetic Use. [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23075568/. [citováno 16. června 2020].

(18) Anti-Aging and Antioxidant Potential of Paullinia Cupana Var. Sorbilis: Findings in Caenorhabditis Elegans Indicate a New Utilization for Roasted Seeds of Guarana. 2017. [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28930275/. [citováno 16. června 2020].

(19) Dermal Penetration of Creatine From a Face-Care Formulation Containing Creatine, Guarana and Glycerol Is Linked to Effective Antiwrinkle and Antisagging Efficacy in Male Subjects. 2011. Dermal Penetration of Creatine From a Face-Care Formulation Containing Creatine, Guarana and Glycerol Is Linked to Effective Antiwrinkle and Antisagging Efficacy in Male Subjects. [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22151935/. [citováno 16. června 2020].

(20) Age Related Macular Degeneration and Sun Exposure, Iris Colour, and Skin Sensitivity to Sunlight. 2006. Age Related Macular Degeneration and Sun Exposure, Iris Colour, and Skin Sensitivity to Sunlight. [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16361662/. [citováno 16. června 2020].

(21) The Association Between Dietary Intake of Antioxidants and Ocular Disease. 2017. The Association Between Dietary Intake of Antioxidants and Ocular Disease. [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28933356/. [citováno 16. června 2020].

(22) GUARANA. 2020. GUARANA. [ONLINE] Dostupné z: https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-935/guarana. [citováno 16. června 2020].

 
0
Můj košík