Guarana jako by se v posledních letech stala synonymem energii. Na tento přírodní zdroj energie vsázejí studenti při zkouškovém i pracující během náročnějších období. Kromě toho má ale guarana také afrodiziakální účinky a podle závěrů některých studií pomáhá i při hubnutí. Tato popínavá dřevnatá liána, jež dorůstá až do výšky 12 metrů, plodí jasně červené tobolky s velkým černým semenem (tzv. guaranový oříšek) v červené dužnaté slupce. Plody jsou asi tak velké jako hrozny a při sklizni hrají prim ty, které ještě nespadly ze stromu. Mimochodem – semena nemusí sloužit jen jako strava. Brazilské ženy si z nich hojně tvořívaly i šperky a nejrůznější ozdoby na oblečení.
Jiné názvy: Paulinie nápojná, Paullinia Cupana
Přezdívá se jí: brazilské kakao
Země původu: Ekvádor, Kolumbie, Brazílie, Venezuela, Uruguay, některé části Afriky, Turecko
Formy guarany na trhu: kapsle, tinktura, prášek, semena
Největší kouzlo guarany tkví v obsaženém kofeinu – ten tvoří 4-8 % semene. Tento stimulant asi není třeba dlouze představovat. V guaraně ale není jediný. Tvou pozornost dokáže „nakopnout“ i přítomný theobromin, jenž snižuje krevní tlak, povzbuzuje nervovou soustavu a zrychluje srdeční tep (pozor, působí močopudně!), a theofylin, který má k tomu všemu protizánětlivé účinky.
Kromě stimulantů obsahuje guarana i rostlinnou silici, vitamíny A, B1, B2, B3, C a E a z minerálů hořčík, fosfor, vápník a draslík. Aby byl výčet kompletní, musíme zmínit taky škroby, aminokyseliny, třísloviny, pryskyřice a stopové prvky.
Oproti kávě je účinek guarany o něco mírnější, zato však dlouhodobější. Nedochází tedy k euforii a následnému útlumu. Guarana obsahuje 4x větší množství kofeinu než v kávě a kromě toho, že dodává energii na dlouhou dobu má i celou řadu pozitivních vlivů na lidský organismus. Pro začátek můžeme jmenovat třeba detoxikační účinky, ochranu kardiovaskulárního systému, omlazení pleti nebo snazší vyrovnávání se s depresemi a úzkostmi.
Guarana je, stejně jako jiné superpotraviny, stále předmětem zkoumání. I dnes toho o ní ale víme spoustu. Na její účinky spoléhaly celé jihoamerické kmeny, které z jejích povzbuzujících účinků hojně čerpaly.
Guarana je svými antioxidačními účinky velice podobná zelenému čaji. Antioxidanty spolehlivě a efektivně bojují proti činnosti nebezpečných volných radikálů v těle, které mohou poškozovat buňky, čímž zapříčiní jejich předčasné stárnutí. Dalším rizikem působení volných radikálů je vznik rakoviny, srdečních onemocnění a dalších závažných komplikací. Některé studie skutečně potvrzují vliv látek obsažených v guaraně na nižší riziko růstu rakovinných buněk.
Guarana je velmi často součástí energetických nápojů, protože obsahuje stimulanty kofein, theobromin a theofylin. Díky tomu obstála v testech, při nichž jedna skupina osob dostala před úkolem guaranu a druhá placebo. Skvělou zprávou je i to, že tato superpotravina pomáhá snižovat psychickou únavu způsobenou standardní léčbou rakoviny, a to bez významnějších vedlejších účinků.
Guarana je perfektní doplněk stravy pro všechny, kteří se potřebují dlouze a intenzivně učit. Nejenže napomáhá při samotném procesu učení a vštěpování informací, ale zároveň podporuje i paměť. Účinky guarany byly v jedné ze studií porovnávány s účinky ženšenu, který má na mozek podobný vliv. Skupina osob, která před testem dostala guaranu, plnila úkoly rychleji a pozorněji.
Zbavit se přebytečných tukových zásob může být pro některé oříšek, nicméně guarana k tomu může spolehlivě přispět. Díky obsahu kofeinu může dojít ke zrychlení metabolismu o 3-11 %, což znamená, že i v klidu tělo spálí více energie. Guarana zároveň potlačuje tendenci genů podporovat vznik tukových buněk.
Guarana se už po staletí používá jako přírodní tonikum k léčbě zažívacího traktu, speciálně v případech chronického průjmu a zácpy. Obsažené třísloviny (taniny) a rostlinné antioxidanty dokážou bojovat proti průjmu, zatímco kofein můžeme považovat za přírodní projímadlo, protože stimuluje pohyb střev. Při průjmu by se proto měly podávat jen nízké dávky guarany, a tedy nízké dávky kofeinu.
Guarana snižuje riziko vzniku srdečních onemocnění dvěma způsoby. V jednom z nich hrají roli antioxidanty, které podporují zdravý průtok krve a zabraňují tak vzniku krevních sraženin. Ve druhém případě jde o snižování hladiny LDL („zlého“)cholesterolu, kvůli němuž se v tepnách tvoří nebezpečný plak, který je postupně ucpává. K naprosto průkazným závěrům je ale třeba provést více studií.
Amazonské kmeny už v minulosti používaly guaranu jako prostředek k tlumení nejrůznějších bolestí. Guarana takto působí díky vyššímu obsahu kofeinu, který dokáže vázat a blokovat recepty adenosinu. Dva z těchto receptorů jsou přímo odpovědné za to, že cítíme bolest.
Antioxidační a antimikrobiální vlastnosti lidé oceňují i proto, že působí proti předčasnému stárnutí pokožky. Z toho se využívají i jako součásti moderní kosmetiky. Kofein navíc pomáhá k lepšímu prokrvování pokožky. Výsledkem pravidelného užívání guarany tak může být pevnější pokožka s přirozenou elasticitou a se sníženými projevy věku člověka.
Čím je člověk starší, tím zpravidla hůře vidí. Rizikové faktory, mezi něž patří sluneční záření, nevhodná strava nebo kouření, můžou poškození zraku urychlovat. Guarana obsahuje sloučeniny, které bojují s oxidačním stresem, jenž způsobuje degeneraci zraku a vznik nejrůznějších očních poruch. V několika studiích obstála při srovnání s placebem, na konkrétní závěry je ale zatím výzkumů málo.
Po sklizni dochází k sušení, pražení drcení a rozmletí na jemný prášek.
Amazonští Indiáni, kteří obývali oblast podél řek Orinoko a Rio Negro, používali guaranu nejen pro její povzbuzující účinky, ale také pro její schopnost zmírňovat bolest a nebáli se ji použít ani k úlevě při horečce a křečích. Brazilci ji údajně dodnes využívají jako afrodiziakum. V Evropě se guarana objevila až v 17. století a v roce 1700 ji svému zkoumání podrobil německý botanik Theodor von Martius. Ten hlavní účinnou látku nazval guaraninem – dnes ji známe jako kofein.
Účinky guarany se dostavují zhruba po 30-60 minutách. Zvýšený příval energie pak můžeme cítit i 6-8 hodin. Nejdéle bychom ji měli užívat 4 týdny v kuse a pak si od ní aspoň na 4 týdny „odpočinout“. Doporučuje se ale užívat guaranu nárazově, ideálně hned ráno. Doporučená denní dávka je 1,3 g.
Obecně je užívání guarany bezpečné, přesto se však nedoporučuje překračovat denní dávku. Pokud k tomu dojde, mohou se objevit nežádoucí účinky, například zrychlení srdečního tepu, bolest hlavy, nespavost, zažívací potíže, nervozita, třes, horečky, křeče nebo neustálé nutkání k močení. Jakmile dojde ke konzumaci 20 g denně, může se dostavit i porucha vidění. Guarana není ani ve velkém množství toxická (2 g na 1 kg tělesné hmotnosti), ale nežádoucí účinky se projevují. Guaraně by se měly vyhnout těhotné a kojící ženy, osoby trpící vysokým a nízkým tlakem, kardiovaskulárním onemocněním, cukrovkou, epilepsií nebo potížemi s vylučováním. Zároveň by ji neměl konzumovat nikdo, kdo celkově potřebuje spíše zklidnění. Při nadužití se mohou přechodně zhoršit stavy úzkosti. Lidé s osteoporózou by měli myslet na to, aby denně nepřesáhli dávku 300 mg kofeinu ze všech zdrojů dohromady – i z guarany. Ke kontraindikacím může docházet u látek obsahující amfetamin, efedrin, clozapin, dipyridamol, lithium, adenosin a dalších (o kokainu se asi zmiňovat nemusíme). Nedoporučuje se konzumovat guaranu během léčby antibiotiky a cukrovky a taky současně s alkoholem. Pokud bereš nějaké léky, pro jistotu se o guaraně poraď se svým lékařem.
(1) Chronic Inflammation and Oxidative Stress as a Major Cause of Age-Related Diseases and Cancer. 2009. Chronic Inflammation and Oxidative Stress as a Major Cause of Age-Related Diseases and Cancer. [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19149749/. [citováno 16. června 2020].
(2) Guaraná (Paullinia Cupana Kunth) Effects on LDL Oxidation in Elderly People: An in Vitro and in Vivo Study. 2013. Guaraná (Paullinia Cupana Kunth) Effects on LDL Oxidation in Elderly People: An in Vitro and in Vivo Study. [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23391102/. [citováno 16. června 2020].
(3) Anti-Aging and Antioxidant Potential of Paullinia Cupana Var. Sorbilis: Findings in Caenorhabditis Elegans Indicate a New Utilization for Roasted Seeds of Guarana. 2017. Anti-Aging and Antioxidant Potential of Paullinia Cupana Var. Sorbilis: Findings in Caenorhabditis Elegans Indicate a New Utilization for Roasted Seeds of Guarana. [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28930275/. [citováno 16. června 2020].
(4) Improved Cognitive Performance and Mental Fatigue Following a Multi-Vitamin and Mineral Supplement With Added Guaraná (Paullinia Cupana). 2007. Improved Cognitive Performance and Mental Fatigue Following a Multi-Vitamin and Mineral Supplement With Added Guaraná (Paullinia Cupana). [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18077056/. [citováno 16. června 2020].
(5) Chapter 6 – Using Paullinia cupana (Guarana) to Treat Fatigue and Other Symptoms of Cancer and Cancer Treatment. 2015. Chapter 6 – Using Paullinia cupana (Guarana) to Treat Fatigue and Other Symptoms of Cancer and Cancer Treatment. [ONLINE] Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780124114623000060. [citováno 16. června 2020].
(6) Guarana (Paullinia Cupana) Improves Fatigue in Breast Cancer Patients Undergoing Systemic Chemotherapy. 2011. Guarana (Paullinia Cupana) Improves Fatigue in Breast Cancer Patients Undergoing Systemic Chemotherapy. [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21612429/. [citováno 16. června 2020].
(7) Purified Dry Extract of Paullinia Cupana (Guaraná) (PC-18) for Chemotherapy-Related Fatigue in Patients With Solid Tumors: An Early Discontinuation Study. 2013. Purified Dry Extract of Paullinia Cupana (Guaraná) (PC-18) for Chemotherapy-Related Fatigue in Patients With Solid Tumors: An Early Discontinuation Study. [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24237188/. [citováno 16. června 2020].
(8) Improved cognitive performance in human volunteers following administration of guarana (Paullinia cupana) extract: comparison and interaction with Panax ginseng. 2004. Improved cognitive performance in human volunteers following administration of guarana (Paullinia cupana) extract: comparison and interaction with Panax ginseng. [ONLINE] Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0091305704002710. [citováno 16. června 2020].
(9) Guarana (Paullinia Cupana) Ameliorates Memory Impairment and Modulates Acetylcholinesterase Activity in Poloxamer-407-induced Hyperlipidemia in Rat Brain. 2017. Guarana (Paullinia Cupana) Ameliorates Memory Impairment and Modulates Acetylcholinesterase Activity in Poloxamer-407-induced Hyperlipidemia in Rat Brain. [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27720901/. [citováno 16. června 2020].
(10) Normal Caffeine Consumption: Influence on Thermogenesis and Daily Energy Expenditure in Lean and Postobese Human Volunteers. 1989. Normal Caffeine Consumption: Influence on Thermogenesis and Daily Energy Expenditure in Lean and Postobese Human Volunteers. [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2912010/. [citováno 16. června 2020].
(11) Modulatory Effects of Guarana (Paullinia Cupana) on Adipogenesis. 2017. Modulatory Effects of Guarana (Paullinia Cupana) on Adipogenesis. [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28632199/. [citováno 16. června 2020].
(12) Effects of Caffeine on Anorectal Manometric Findings. 2008. Effects of Caffeine on Anorectal Manometric Findings.[ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18350336/. [citováno 16. června 2020].
(13) Tannins, Peptic Ulcers and Related Mechanisms. 2012. Tannins, Peptic Ulcers and Related Mechanisms. [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22489149/. [citováno 16. června 2020].
(14) Guarana: Revisiting a highly caffeinated plant from the Amazon. 2013. Guarana: Revisiting a highly caffeinated plant from the Amazon. [ONLINE] Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874113005771. [citováno 16. června 2020].
(15) Studies on the Nature of Anti-Platelet Aggregatory Factors in the Seeds of the Amazonian Herb Guarana (Paullinia Cupana). 2008. Studies on the Nature of Anti-Platelet Aggregatory Factors in the Seeds of the Amazonian Herb Guarana (Paullinia Cupana). [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18791978/. [citováno 16. června 2020].
(16) The Role of Caffeine in Pain Management: A Brief Literature Review. 2016. The Role of Caffeine in Pain Management: A Brief Literature Review. [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27642573/. [citováno 16. června 2020].
(17) Caffeine’s Mechanisms of Action and Its Cosmetic Use. 2013. Caffeine’s Mechanisms of Action and Its Cosmetic Use. [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23075568/. [citováno 16. června 2020].
(18) Anti-Aging and Antioxidant Potential of Paullinia Cupana Var. Sorbilis: Findings in Caenorhabditis Elegans Indicate a New Utilization for Roasted Seeds of Guarana. 2017. [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28930275/. [citováno 16. června 2020].
(19) Dermal Penetration of Creatine From a Face-Care Formulation Containing Creatine, Guarana and Glycerol Is Linked to Effective Antiwrinkle and Antisagging Efficacy in Male Subjects. 2011. Dermal Penetration of Creatine From a Face-Care Formulation Containing Creatine, Guarana and Glycerol Is Linked to Effective Antiwrinkle and Antisagging Efficacy in Male Subjects. [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22151935/. [citováno 16. června 2020].
(20) Age Related Macular Degeneration and Sun Exposure, Iris Colour, and Skin Sensitivity to Sunlight. 2006. Age Related Macular Degeneration and Sun Exposure, Iris Colour, and Skin Sensitivity to Sunlight. [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16361662/. [citováno 16. června 2020].
(21) The Association Between Dietary Intake of Antioxidants and Ocular Disease. 2017. The Association Between Dietary Intake of Antioxidants and Ocular Disease. [ONLINE] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28933356/. [citováno 16. června 2020].
(22) GUARANA. 2020. GUARANA. [ONLINE] Dostupné z: https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-935/guarana. [citováno 16. června 2020].