Skip to main content

Základní informace o Gotu Kole

Gotu Kola je další bylinkou, která se sice neřadí mezi ženšeny, ale označujeme ji za adaptogen. Bývá označována jako „bylina dlouhověkosti“ a je základní bylinkou užívanou v tradiční čínské, indonéské i ajurvédské medicíně.

Odborníci tvrdí, že gotu kola má schopnost zvýšit kognitivní funkce mozku, léčit kožní problémy a podporovat zdraví jater a ledvin – a zdá se, že některé studie souhlasí, za prokázané považujeme následující účinky.

Posiluje kognitivní funkce mozku – tento účinek je připisován triterpenovým saponinům a byl zkoumán i v několika klinických studiích na lidech. Řada studií popsala pozoruhodný ochranný účinek rostliny proti několika onemocněním centrální nervové soustavy. Malá studie z roku 2016 ukázala, že zlepšuje paměť u lidí, kteří prodělali cévní mozkovou příhodu.

Chrání mozkové buňky – neuroprotektivní účinek rostliny vyplývá z různých mechanismů, z nichž se většina týká pozitivních vlivů proti oxidačnímu stresu. Laboratorní testy ukazují, že má vliv na prevenci tvorby amyloidních plaků u Alzheimerovy choroby, působí proti dopaminové neurotoxicitě u Parkinsonovy choroby a snižuje celkový oxidační stres, na který jsou mozkové buňky náchylné.

Pomáhá hojit rány – existují legendy o bengálských tygrech, kteří polehávali v gotu kole, aby se jim rychleji zahojily rány. A vědci ve studiích zjišťují, že obvazy na rány s gotu kolou skutečně mají hojivé účinky na různé typy ran, ať už šlo o čisté řezy ostrými předměty, nepravidelné trhliny způsobené traumatem tupé síly i jinak infikovanou tkáň. Ačkoli jde o slibný výsledek, je třeba dalšího výzkumu. 

Přírodní antidepresivum – účinky gotu koly na mozkové funkce z ní činí velmi slibného potenciálního adepta na silné přírodní antidepresivum. 33 účastníků s úzkostnou poruchou bylo požádáno, aby po dobu 60 dnů namísto svých antidepresivních léků užívali gotu kolu. Vykazovali subjektivně snížený stres, úzkost i depresi.

 

Působení s jinými superpotravinami

V tradičním léčitelství je Gotu Kola považována za bylinu, která krásně synergicky doplňuje ashwagandhu. I proto ji najdeš v SUPERFOODY PURE MIND.

Možné kontraindikace

Obecně je gotu kola dobře tolerována. V některých případech může způsobit bolesti hlavy, žaludeční nevolnost a závratě. Riziko nežádoucích účinků lze eliminovat tak, že začneš s nízkou dávkou a postupně ji navyšuješ až na tu doporučenou. Obvykle se užívá 2 – 6 týdnů, po nich následují 2 týdny bez užívání.

Nekvalitní gotu kola může obsahovat těžké kovy z kontaminované půdy, proto vybírej vždy tu nejkvalitnější na trhu – BIO / RAW. Ostatně my to jinak neumíme. 🙂

Vyhnout by se jí měly těhotné a kojící ženy, dále lidé s hepatitidou nebo onemocněním jater, lidé s historií rakoviny kůže, mladší 18 let (nebylo provedeno dostatek studií, které by jednoznačně potvrdily bezpečnost užití i dětmi) a dále v případě naplánované operace během následujících 2 týdnů. Po dobu rekonvalescence po operaci ji také neužívej.

Poraď se s lékařem především při onemocnění jater, cukrovce, při vysokém cholesterolu, pokud užíváš diuretika nebo sedativa určená proti nespavosti nebo úzkosti.

 

Obsáhlejší nutriční profil této superpotraviny připravujeme.

 
0
Můj košík