Acai berry (čti asaí), bobule Acai, jsou malé kulaté plody stejnojmenné palmy, která hojně roste v pralesech Střední a Jižní Ameriky. Technicky vzato jde spíše o luštěniny, pod jejichž fialovou slupkou se skrývá žlutá dužina. Protože se bobule dají kvůli své krátké životnosti jen těžko transportovat, známe je v našich končinách především jako prášek.
Acai berry je poměrně drahá surovina. Celých 95 % z ní totiž tvoří pecka a jen zbývajících 5 % se dá zužitkovat. Bobule jsou oblíbené především jako zdroj antioxidantů a je prokázáno, že jich obsahují víc než například jahody, brusinky nebo pomeranče. Bobule jsou zvláštní i tím, že obsahují neobvyklé množství tuku a jen malé množství cukru. V zemích svého původu se používají tak jako u nás bylinky, a to převážně na průjmová onemocnění.
Jiné názvy: Euterpe brazilská, kapustoň brazilská
Přezdívá se jim: ovoce bohů, fialové zlato, perla Amazonky, crying berries
Země původu: Brazílie, Bolívie, Peru, Chile, Belize, Čína
Formy Acai berry na trhu: tablety, prášek, kapsle, olej, extrakt, sušené plody, smoothie, želé, likér, čaj a jiné nápoje
Acai berry si získává přízeň lidí napříč kontinenty díky vysokému obsahu antioxidantů, které dokážou chránit tělesné buňky před oxidativním stresem a volnými radikály a jejich působením na lidský organismus. Konzumace těchto plodů tedy může být účinnou prevencí například rakovinných onemocnění a předčasného stárnutí buněk.
Zvlášť přínosné jsou v případě Acai berry velice silné antioxidanty zvané antokyany, které bojují nejen proti vzniku rakoviny, ale i neurologických onemocnění, diabetu 2. typu či bakteriálních infekcí. Pomáhají i při erektilní disfunkci a také je vhodné zařadit Acai berries do redukčního jídelníčku. Míra účinku antioxidantů ale není ve zmíněných ohledech vědecky prokázána.
Další výhodou je vysoký obsah zdraví prospěšných fytochemikálií.
Z vitamínů obsahuje především vitamín A, B1, B2, B3, C a E.
Z minerálů je hojně zastoupen hořčík, vápník, zinek, fosfor, dále pak měď a železo.
Acai berries obsahují 19 druhů aminokyselin, nechybí ani nenasycené mastné kyseliny Omega-3, Omega-6 a Omega-9 ve vyváženém poměru ve prospěch Omega-3.
Látkám obsaženým v Acai bobulích se přisuzují některé blahodárné zdravotní účinky, jako třeba podpora organismu v boji proti zánětům, alergiím nebo diabetu. Zároveň jsou dobré na zrak, správný vývoj a hodí se při snižování hmotnosti. Výtažky z bobulí mohou snižovat hladinu cholesterolu, regulovat krevní tlak a eliminovat výskyt srdečních onemocnění.
Bobule Acai jsou, stejně jako ostatní superpotraviny a jiné suroviny, podrobovány drobným i rozsáhlejším výzkumům. Soustavě se například zkoumá jejich vliv na zpomalování stárnutí tělesných buněk.
SNIŽUJÍ RIZIKO ROZVOJE RAKOVINY: Bobule Acai mohou zneškodnit některé typy rakovinového bujení, u některých dokážou zbrzdit jejich růst a šíření. Výzkumů, které to dokazují, není moc, přesto to však některé dokládají.
MAJÍ POZITIVNÍ VLIV NA OBĚHOVÝ SYSTÉM A NERVOVÉ FUNKCE: Antokyany obsažené v bobulích příznivě ovlivňují oběhový systém a nervové funkce. S tím souvisí i pomalejší stárnutí mozkových buněk.
PODPORUJÍ IMUNITNÍ SYSTÉM: Antioxidanty obsažené v Acai berries velmi silně působí jako podpora imunity, která pak lépe bojuje s běžnými akutními problémy, ale i s těmi chronickými.
SNIŽUJÍ RIZIKO ROZVOJE METABOLICKÝCH ONEMOCNĚNÍ: Pravidelná konzumace Acai berries pomáhá snižovat hladinu glukózy a také inzulinu v lačném stavu.
POMÁHAJÍ PŘI ZÁCPĚ: Díky vysokému obsahu vlákniny pomohou Acai berries každému, kdo trpí běžnou zácpou.
Domorodci z oblasti Amazonie, kde bobule Acai rostou, používají plody zejména při vředových onemocněních a při infekcích přenášených nejrůznějšími parazity.
Předmětem studie se bobule Acai staly i s ohledem na dodávání energie. Zjistilo se například, že látky obsažené v bobulích nijak rapidně nezvyšují sportovní výkony, ale pomáhají k rychlejší regeneraci svalstva.
Bobule Acai sbírají odvážní lezci z palem, které rostou do výšky až 25 metrů, nebo jsou sesbírány hned poté, co samy opadají. Protože mají plody jen krátkou životnost, většina z nich projde lyofilizací, tedy sušením mrazem, načež dojde k jejich rozemletí. Tak si prášek uchová až 95 % živin.
Podle někoho chutnají Acai berries jako borůvky nebo jiné lesní plody v hořké čokoládě. Proto ti nejspíš nebude dělat problém rozmíchat si lžičku ve vodě a vypít.
Zpracované bobule si ale můžeš dopřát i jako součást oblíbeného sladkého receptu. Hodí se třeba do zmrzliny, do smoothie nebo jen tak do jogurtu.
Obsahují je hned dva naše mixy: Natural Beauty a Morning Energy.
I když jsou Acai berries oblíbené a hojně používané, dosud nejsou známy jakékoli přesnější informace o vhodném dávkování přímo od vědců. Snaží se ho proto stanovit aspoň výrobci směsí, které Acai berries obsahují. Obecně se má za to, že dávka do 1 000 mg 1-2x denně neublíží. Takové dávkování rozhodně nepřekračuj a ideálně se před zařazením této suroviny do jídelníčku poraď se svým lékařem.
Stejně jako u prakticky kterékoli existující suroviny, i u Acai berries můžete zaznamenat nežádoucí účinky. Nejčastější problém představuje alergická reakce (například kožní obtíže, dušnost nebo otoky úst) – ta se vyskytuje především u osob alergických na pyl a na suroviny rostoucí na palmách (třeba datle) a bobule.
Problém může nastat s přísadami, které se k bobulím Acai běžně přidávají. Nejčastěji jde o kofein, který na štítcích produktů ani nebývá uveden. Z toho důvodu je rozumnější přidat si bobule do jídelníčku hned ráno nebo během dopoledne, aby nedocházelo k nespavosti.
Těhotné a kojící ženy: pokud k nim patříš, ber v úvahu, že není vědecky dokázáno, že na tebe a na plod či dítě budou mít bobule negativní účinky, ale není to ani vyloučeno. Pokud přece jen chceš Acai berries konzumovat, poraď se se svým lékařem.
Diabetici: ti by si měli dávat pozor kvůli dalším přísadám nebo kvůli formě, ve které Acai berries konzumují. Často totiž může jít například o sladké smoothies a šťávy, které jsou zdrojem kalorií a cukrů.
Osoby v léčení: Acai berries mohou do jisté míry ovlivňovat účinkování volně dostupných léků proti bolesti a léčiv chemoterapeutické léčby. Pro jistotu se poraď se svým lékařem.
Jakékoli jiné kontraindikace dosud nebyly prokázány.
(1) Acai Berry FAQ | abilityhub.com. 2018. Acai Berry FAQ | abilityhub.com. [ONLINE] Dostupné z: http://abilityhub.com/acaiberry/faqs/. [citováno 7. února 2020].
(2) Acai: Uses, Side Effects, Interactions, Dosage, and Warning. 2018. Acai: Uses, Side Effects, Interactions, Dosage, and Warning. [ONLINE] Dostupné z: https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1109/acai. [citováno 7. února 2020].
(3) Dana Severson. 2018. Acai Vitamin Benefits | LIVESTRONG.COM. [ONLINE] Dostupné z: https://www.livestrong.com/article/31414-acai-vitamin-benefits/. [citováno 7. února 2020].
(4) SADOWSKA-KRĘPA, Ewa. Effects of supplementation with acai (Euterpe oleracea Mart.) berry-based juice blend on the blood antioxidant defence capacity and lipid profile in junior hurdlers. A pilot study. US National Library of Medicine, National Institutes of Health [online] Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4447763/ [cit. 2020-02-07].
(5) FAQ on acai berries. Health24 [online]. Dostupné z: https://www.health24.com/Natural/News/FAQ-on-acai-berries-20150902 [citováno 11. února 2020].
(6) Michele Turcotte, MS, RD. 2018. Acai Berry Nutrition Information | LIVESTRONG.COM. [ONLINE] Dostupné z: https://www.livestrong.com/article/111990-acai-berry-nutrition-information/. [citováno 11. února 2020].