Skip to main content

Pravda o detoxu

Tento článek je výňatek z mé knihy SUPERPOTRAVINY PRO CELÉ TĚLO, kde předkládám studiemi ověřená fakta o vlivu superpotravin na základní tělesné systémy (nervový, srdečně-cévní, imunitní, hormonální,…).

Pokud ji tedy už máš, můžeš si tuto kapitolu nalistovat v e-booku nebo si ji společně zopakovat i tady.

Pravda o detoxu

Na pojem detox či detoxikace se v poslední době nabaluje takový marketing, že i v těch největších supermarketech najdeme různé detoxikační čaje, zatímco na internetu se na nás především po Vánocích nabalují různé pochybné detoxikační keto kůry a další “zázračné” přípravky, díky kterým si mohou játra, plíce, ledviny, střeva, kůže a lymfatický systém celkově vypsat dovolenou na měsíc, protože to za ně přece vezme keto-paleo-vegan-happy-nevímeco-detox. Asi chápeš tu ironii za tím, nedivíme se lidem, kteří mají poté k tělu vlastní detoxikaci skeptický pohled. Detox je ale o něčem jiném. Pojem detoxikace znamená zbavení jedovatosti, odstranění jedovatých látek, zneškodnění jedu (toxinu). Nejde o to, že člověka vyčistí produkt, ale o podporu aktivity orgánů, kterým je detoxikace přirozená, provádějí ji dnes a denně. A procedury, které podporují činnost již zmíněných orgánů, využívají lékaři v tradiční medicíně již celá tisíciletí. Ať už to jsou masáže, akupunktura, zábaly, půsty, vyplachování slanou vodou či užívání specifických potravin a bylin.

Jaké jsou projevy nedostatečné detoxikace?

Přetížení detoxikačních orgánů vnějšími negativními vlivy (alkohol, kouření, ale i nadbytečné užívání léků,…) vede k celé řadě projevů, mezi které patří například.

 • Trávicí potíže (zácpa, průjem, nevolnost, zvracení)
 • Bolesti hlavy, migrény, přerušovaný spánek, potíže s paměťí
 • Padání vlasů, řídnutí nehtů, žluté skvrny na kůži, modřiny bez příčiny (játra)
 • Zadržování vody v dolních končetinách, především kolem kotníků
 • Snížené libido, hormonální nerovnováha
 • Bolest pod pravým žebrem (problém s játry) nebo v oblasti beder (problém s ledvinami)
 • Tradiční čínská medicína uvádí i emocionální výkyvy – podrážděnost, vztek, depresivní myšlenky, nevysvětlitelná zlost, přecitlivělost, plačtivost, střídání nálad

Co dělat pro podporu detoxikace?

Začni správně spát – Tělo ti poděkuje na snad úplně každé frontě. Konkrétně ve vztahu k detoxikaci – rozhozený cirkadiánní rytmus ovlivňuje i “vedlejší” hodiny jater a ledvin, pokud tedy v noci místo spánku do sebe láduješ jídlo, alkohol, cigarety nebo jiné druhy drog, tak využíváš přirozený čas pro tyto dva orgány k přijímání toxinů místo dopřávání prostoru pro detoxikaci.

Zbav se co nejvíce toxinů, které můžeš ovlivnit – které do sebe dáváš uměle a zatěžuješ tak játra – takže alkohol, kouření (včetně pasivního, kdy pouze vdechuješ vyfukovaný cigaretový kouř), těžké kovy v kohoutkové vodě (stav vody v oblasti tvého bydliště se dá zjistit, případně používej filtrační konvici, stojí pár korun), umělé hormony (steroidy při nabírání svalů,…)

Jez kvalitní a plnohodnotné potraviny – jídla ze základních surovin. Obecně se dá tvrdit, že pokud ve složení najdeš nějakou chemickou sloučeninu, kterou by nevyslovilo dítě ve druhé třídě, něco je špatně.

Superpotraviny pro podporu detoxikace

Mladý (zelený) ječmen

Ječmenná tráva je bohatá na funkční složky, jako je kyselina gama-aminomáselná (GABA), flavonoidy, saponarin, lutonarin, draslík, vápník, selen, tryptofan, chlorofyl, vitamíny (A, B1, C a E ), vláknina, polysacharidy, alkaloidy, metalothioneiny a polyfenoly. Uff. Díky tomu je to naprosto multifunkční superpotravina. Podporuje zdravý spánek, má antidiabetické účinky, reguluje krevní tlak, zvyšuje imunitu, chrání játra; má anti-akné / detoxikační a antidepresivní účinky, zlepšuje gastrointestinální funkci, má protirakovinné, protizánětlivé, antioxidační, hypolipidemické a antigenové účinky; snižuje hyperurikémii (nemoc dna, nadbytek kyseliny močové v krvi); předchází hypoxii (nedostatku kyslíku v těle), kardiovaskulárním onemocněním, únavě a zácpě, dále zmírňuje atopickou dermatitidu (ekzém), doplňuje vápník, také zlepšuje poznávací funkce mozku. Výsledky studií dokládají, že ječmenná tráva může být jednou z nejlepších funkčních potravin v prevenci chronických onemocnění.

Mladá (zelená) pšenice

Pšeničná tráva je vynikajícím zdrojem mnoha různých vitamínů a minerálů. Obzvláště vysoký obsah vitamínů A, C a E a železa, hořčíku, vápníku a aminokyselin. Stejně jako jiné zelené superpotraviny je i mladá pšenice nabitá chlorofylem. Složky byly spojeny s mnoha přínosy pro zdraví, včetně hubnutí, snížené zánětlivosti, snížení hladiny cholesterolu a lepší kontroly hladiny cukru v krvi, nicméně je třeba provést více delších a větších studí.

Spirulina

Spirulina je modrozelená sinice, která se proslavila poté, co ji NASA úspěšně použila jako potravinový doplněk pro astronauty na vesmírných misích. Dle OSN je to “nejlepší jídlo pro budoucnost”. Je bohatá na bílkoviny a železo ve skvěle vstřebatelné formě, takže pomáhá s chudokrevností, obsahuje ale i řadu dalších bioaktivních látek jako například vzácnou kyselinu gama linolenovou, která napomáhá dobré funkci mozku, srdce, ale i dalších vnitřních orgánů. Dále podporuje imunitní systém, zlepšuje stav mikroflóry, působí antioxidačně, omlazuje buňky a posiluje regeneraci.

Studie ukazují, že výrazně snižuje “špatný” LDL cholesterol. Bylo zdokumentováno, že Spirulina vykazuje protizánětlivé vlastnosti tím, že blokuje uvolňování histaminu ze žírných buněk, má tedy antialergické vlastnosti a pomáhá tedy i při léčbě alergické rýmy, kde výrazně snižuje příznaky jako kýchání, svědění a ucpání nosu. Vědci také argumentují, že kombinované antioxidační a imuno-modulační vlastnosti spiruliny mohou v sobě skrývat potenciál v mechanismech destrukce nádoru, a proto hrají roli v prevenci rakoviny, nicméně je třeba provést více studií.

Chlorella

Chlorella má velice působivý nutriční profil, proto je právem označována jako superpotravina. Až ze 60% je tvořena kompletními bílkovinami s plným spektrem aminokyselin, je tedy vhodným zdrojem bílkovin pro vegany. Dále v ní najdeme železo a vitamin C, který pomáhá s absorpcí železa. Nechybí jí ani omega-3 nenasycené mastné kyseliny, polysacharidy, niacin, vláknina, karotenoidy a další antioxidanty.

Chlorella si získala veřejnost kvůli své schopnosti vázat na sebe těžké kovy a jiné toxiny a studie na zvířatech skutečně dokládají, že účinně pomáhá odstraňovat těžké kovy a jiné škodlivé sloučeniny z těla. U kojících matek z Japonska bylo zjištěno, že snižuje hladinu škodlivého dioxinu v mateřském mléce a zvyšuje obsah protilátek, které přijímalo dítě.

Klinické studie naznačují, že suplementace chlorelly může zmírňovat projevy poruchy lipidového metabolismu a hyperglykémie (vysoké hladiny cukru v krvi) a chránit před oxidačním stresem, rakovinou a chronickým obstrukčním plicním onemocněním.

Pouze jedna studie se zabývala účinkem chlorelly na aerobní vytrvalost, ale ukázala pozitivní výsledky. Testy na skupině mladých lidí, kteří chlorellu užívali, ukázaly výrazné navýšení schopnosti zásobovat plíce kyslíkem. přičemž kapacita plic je měřítkem aerobní výkonnosti. Nicméně studie byla provedena pouze jedna a je třeba se tímto fenoménem dále zabývat.

Ostropestřec mariánský

Tato dvouletá bylina obsahuje významné látky, z nichž nejvyzdvihovanější je silibinin. Jeho hlavní funkcí je chránit játra, zlepšovat stav jater a podporovat funkci jater:

 • Snižují jaterní zánětlivost a posiluje detoxikaci
 • Zlepšuje jaterní regeneraci
 • Redukuje ALT a AST enzymy, hlavní markery, které nám značí jaterní degradaci
 • Chrání slinivku, zvyšuje inzulinovou citlivost
 • Dokáže modulovat imunitu

Působí v těle jako antioxidant, má neuroprotektivní a protizánětlivé účinky, mírní pálení žáhy a údajně také mírní příznaky premenstruačního syndromu u žen (změny nálad, křeče, nadýmání, otoky,…). Užívá se jako čaj, tinktura nebo extrakt.

Jak je vidět, detoxikační procesy v těle nezajišťují žádné zázračné čaje, ale naše těla samotná. Některé bylinky tomu mohou pomoci, ale nenahradí celostní přístup, kdy se zamyslíme nad vším, co by ji mohlo narušovat. Chovejme se proto k našim tělům dobře, odvděčí se nám krásnou pletí, mladistvým vzhledem a celkovým zdravím. A chceme-li jít detoxikaci naproti, můžeme jí pomoci správnou stravou, užíváním superpotravin, pohybem a adekvátním množstvím spánku.

 

detoxikace, superpotraviny


Simča

Nadšenec do zdravého životního stylu - a tak trochu šprt. Ráda se ptá, pořád si něco studuje, třídí plevel od pokladů a své poznatky chrlí jak na Michala, tak na veřejnost. Miluje dobré jídlo - a nejraději to, které se dlouho nepřipravuje. Zbožňuje tanec, cestování a diskuze o věcech, které nás přesahují.

0
Můj košík