Skip to main content

Návod na Zero Waste / Low Waste aneb malými krůčky k méně odpadu

Planeta ti není lhostejná. Chceš, aby se tvá vnoučata nekoupala v odpadu. Jak to ale udělat?

Přinášíme jednoduché kroky, kterými můžeš začít ihned, snížit dopad svého počínání na životní prostředí a ještě ušetříš nějakou tu kačku. Malé změny dokážou velké věci. A třeba nakopneme tvou cestu k nulovému odpadu – zero waste nebo sníženému množství odpadu – low waste.

Na začátku všeho stojí uvědomění.

Ani není nutné si analyzovat svůj den od rána do večera a zhodnotit, kolik jednorázových plastů použiješ, už obecná fakta jsou šokující:

 • Od roku 1950 se vyrobilo přes 8.3 miliardy tun plastu – ekvivalent váhy přibližně 800 000 Eiffelových věží. (The Guardian)
  • A pouze 9% bylo recyklováno
 • Každou minutu lidé na celém světě zakoupí asi milion plastových lahví (the Guardian)
 • Každou minutu také lidé zakoupí přibližně 2 miliony plastových tašek (Ecowatch)
  • A průměrná doba užívání takové tašky je asi 12 minut. Rozkládá se asi 25 let
 • Plast ročně zabije více než 1.1 milionů mořských ptáků a dalších zvířat (OSN)
 • Za posledních 50 let se světová produkce plastu zdvojnásobila (World Economic Forum)
 • Už v roce 2050 by tímto tempem v oceánech bylo více plastů než ryb (WWF)
 • Ročně dochází k odlesnění přibližně 7.3 milionů hektarů na Zemi. To je přibližně velikost Panamy. (FAO)
 • Tato roční ztráta je příčinou vzniku až 17% skleníkových plynů (World Resources Institute)
 • Každou minutu se odlesní plocha o velikosti 20-27 fotbalových hřišť. (WWF)
 • Zhruba polovina tropických lesů na světě už je zničena

Nejhorší na tom je, že to děláme nevědomky. Koupíme si v pekárně u metra koláček a dostaneme ho v mikrotenovém sáčku. Zaplatíme, vyndáme koláček ze sáčku, vyhodíme ho a užíváme si dobrotu. Jak dlouho měl takový sáček využití? 15 sekund? Jak dlouho se bude rozkládat? 25 let? Řešení je jednoduché. Pojďme se chovat uvědoměleji.

Třídit odpad není řešení

Je lepší třídit odpad, než ho netřídit vůbec. Podstatou záchrany planety je ale ideálně odpad nevytvářet. Chápeme, že najít řešení není jednoduché. Pro někoho nemožné. Ale lze se tomuto ideálu co nejvíce přiblížit. A i malé krůčky přispívají k lepší budoucnosti naší planety. Buďme příkladem pro své okolí

Návod na zero waste pro začátečníka

#1 Nepoužívej jednorázové igelitky, tašky a sáčky

Trik není v tom, že nakoupíš v supermarketu a koupíš si papírovou tašku. Tím, že nahradíme plast papírem si vůbec nepomůžeme. Možná se papír rozkládá déle, ale i tak zbytečně kontaminuje půdu inkoustem z potisků na taškách atp. Trik není v nahrazení jednorázového jiným jednorázovým. Je v NEpoužívání jednorázového. Celkem moderní jsou mezi mladými lidmi plátěné tašky. Stačí si koupit 1-2 a je vystaráno. A používat je můžeš dokola a dokola. Vracíme se tak k síťovkám, které používali naše maminky a babičky.

#2 Skoncuj s plastovými lahvemi

Četla jsem takový radikálnější komentář na facebooku, co mají děti dělat, když mají žízeň, jestli si mají koupit pití. “Nevzala si s sebou lahev s vodou? Tak ať je o žízni, aspoň ji to naučí nezapomínat,” stěžovala si jedna low waste maminka druhé. No, nechat dítě o žízni mi přijde trochu moc, ale opravdu není nic jednoduššího, než si pořídit opakovaně použitelnou lahev. Ideálně nějakou neplastovou, protože některé levné lahve obsahují zdraví škodlivý BPA. Já osobně jsem si oblíbila skleněné lahve.

#3 Káva z vlastního hrníčku

Další nesmyslné používání jednorázových produktů jsou kelímky na kávu. Ať už jde o známé podniky s drahou kávou a jmény na kelímcích nebo kafe z automatu na nádraží. Stačí 5 minut denně a uzavíratelný termohrnek nebo termoska. Připravíš si (mnohdy i lepší) kávu doma, ušetříš relativně dost financí a se správnou fixkou si můžeš hrníček i nadepsat jménem. 🙂

#4 Nakupování oblečení

Často se stáváme oběťmi slevových kupónů a nejednou skončí v našich skříních s oblečením kousky, které si na sebe oblečeme jednou, dvakrát. Poté na ně jen sedá prach a když si jednou za čas protřídíš a uklidíš v šatníku, řekneš si při pohledu na onu věc “unáhlená koupě”. I mně se několikrát stalo, že jsem se nechala unést slevami, objednala jsem špatnou velikost a zbytečně jsem pak prodávala na internetu nové oblečení. Uhlíková stopa, kterou můj nákup zanechal, byla úplně zbytečná. Materiály na zabalení, cesta autem až k mému domu,…zbytečnost. Pokud si nechceš vystačit s pár kousky na celý život, je docela efektivní nakupovat v second handech nebo v online aplikacích, kde můžeš prodávat oblečení (typu Vinted). Můžeš sehnat mnohdy i úplně nové oblečení a za mnohem nižší cenu, častokrát i v místě bydliště. A jelikož už oblečení bylo jednou koupeno, ekologický dopad za tvůj nákup je v tomto případě nulový. Také dává smysl investovat do kvalitních bot, které vydrží podstatně déle než boty na 2-3 měsíce.

#5 Neplýtvej jídlem

Nakupuj tak, aby se všechno nakoupené jídlo opravdu snědlo. Zreviduj si, jakým způsobem funguje tvá domácnost. Pokud nakupuješ hodně věcí dopředu, je to ekonomicky výhodnější, pokud ale půl lednice vyhodíš, protože potravinám vypršelo datum spotřeby nebo se zkazilo, nedává to smysl.

#6 Odmítej brčka a jednorázové příbory

Brčka jsou módním výstřelkem dnešní líné doby. Pokud nejsi po ošetření u zubaře nebo chirurgii čelisti, nedává smysl je používat. Doteď si živě pamatuji video s mořskou želvou, které uvízlo v nosní dírce plastové brčko. Lidé se jí snažili to brčko vytáhnout. Ve zkratce. Krvácelo to a té želvě se to určitě moc nelíbilo. Od té doby už se na brčka koukám jinak. Také je téměř nemožné je recyklovat, protože jsou v kontextu jiného plastu tak malá, že prostě procházejí pod rukama lidí, kteří stojí u pásu s odpadem a snaží se ho třídit. Existují i kovová brčka, která můžeš nosit všude s sebou. Stejně tak můžeš postupovat i v případě jednorázových příborů v různých bufetech a restauracích. Pokud restaurace nabízí varianty kovového a plastového příboru, vol ten kovový. Také existují různá cestovní balení příborů. Není ale nic jednoduššího, než si vzít 1 lžíci, nůž, lžičku a vidličku z domova.

#7 Opravuj, nevyhazuj

Nedávno se mi při protažení po tanečním tréninku roztrhly kalhoty. Všichni jsme z toho měli legraci na celý večer, uvnitř mi zas tak veselo nebylo. Moje oblíbené taneční kalhoty. Ihned mě automaticky napadlo, že je tedy vyhodím a koupím si holt nové. Naštěstí jsem se zastavila ve správný čas, dala si malou facku a šla jsem do místní opravny oděvů. Kalhoty mi opravila velmi milá paní za 200 Kč a já ušetřila dalších 700 Kč za nové. Stejně tak se dá opravit pračka, vyměnit zip, zašít ponožka nebo slepit rámeček.

#8 Darování těm v nouzi

Myslím, že k tomuto bodu nemusím nic zmiňovat. Můžeš se domluvit v práci s kolegy, že přinesete svoje staré oblečení a darujete ho těm, které ho mohou ještě využít. Stejně tak lze donést staré hračky a knížky do dětských domovů nebo nemocnic. Darovat lze i jídlo, které nestihneš spotřebovat, třeba kvůli vycestování do zahraničí atp. Také lze využít služeb potravinových bank.

#9 A zase ty jednorázovky – ubrousky / papírové utěrky / odličovací tamponky / dámské hygienické potřeby

I papírové utěrky a různé vlhčené ubrousky, které jsou tak pohodlné při utírání prachu vlastně nepotřebujeme. Stejnou práci odvede i kus hadříku ze starého oblečení nebo i koupené hadry, které nevyhodíme po pár použití a po znečištění je vypereme (ideálně v nějakém ekologickém prášku na praní). Z bavlněného bílého trička se dají vyrobit i odličovací tamponky, které lze vyprat. Náhradou za vložky a tampóny může být menstruační kalíšek.

Také můžeš zkusit ekologické uklízení. Většinu činností zastane ocet, voda, jedlá soda, mýdlo a šťáva z citronu.

#10 Nakupuj bez obalů

Popularita bezobalových obchodů neustále vzrůstá a jsme rádi, že mladí lidé dělají z těchto myšlenkových směrů v podstatě trendy věc. A že nevíš, kde se bezobalový obchod nachází? Mrkni se do bezodpadové mapy: https://mapa.reduca.cz

#11 Omez konzumaci masa

Poslední bod se netýká úplně konceptu zero waste, ale technicky dokáže snížit uhlíkovou stopu tolik, že dopad na životní prostředí je až neuvěřitelný. A že ti vegetariánství (nebo dokonce veganství) přijde jako něco naprosto nereálného? Je to mnohem jednodušší, než se zdá a určitě už teď konzumuješ mnoho vegetariánských jídel a ani o tom vlastně nevíš. Nejenže konzumací levného masa vystresovaného zvířete, u kterého neznáš původ, čím bylo krmeno a v jakých podmínkách bylo chováno, si z hlediska zdraví VŮBEC nepomůžeš, ale také náklady na vykrmení takového zvířete jsou neskutečně vysoké (zkus si najít, kolik vody potřebuje denně jedna dospělá kráva). Zkus třeba 1-2 dny v týdnu vůbec nejíst maso. Uvidíš, že vegetariánská kuchyně je úplně jednoduchá a veganská kuchyně je dokonce i velmi pestrá, originální a chutná. Nemusíš se stát hned veganem. Ale zařazení vegetariánské stravy a pestrého výběru většího množství zeleniny do svého jídelníčku doporučují i kapacity v oboru jako Margit Slimáková. Pokud trváš na masožroutství, kupuj si alespoň BIO kvalitu (BIO vejce, med, maso,…). Tvé zdraví ti poděkuje.

Jak vidíš, většina bodů je aplikovatelná do reálného života teď a tady, můžeš proto začít hned po skončení čtení našeho webu.. Eko-tipů máme v rukávu více, protože nám planeta není lhostejná a snažíme se najít kompromis mezí tím, co je proveditelné jak u rodin s dětmi, tak u studentů na kolejích a tím, co je pro naši planetu dobré. Co dalšího děláš pro dobro naší přírody? Rádi se necháme inspirovat.

ekologie, low waste, nulový odpad, veganství, zero waste


Simča

Nadšenec do zdravého životního stylu - a tak trochu šprt. Ráda se ptá, pořád si něco studuje, třídí plevel od pokladů a své poznatky chrlí jak na Michala, tak na veřejnost. Miluje dobré jídlo - a nejraději to, které se dlouho nepřipravuje. Zbožňuje tanec, cestování a diskuze o věcech, které nás přesahují.

0
Můj košík