Skip to main content

Jak levná kosmetika narušuje hormony

Bez kosmetiky to dnes už snad ani nejde. Ženy, muži, děti, dokonce i domácí mazlíčci jsou neustále konfrontováni desítkami kosmetických výrobků, které nám ulehčují život. Na tom není nic špatného. Kdyby ovšem nedošlo v roce 2008 k obrovskému průlomu – levná kosmetika se podílí na hormonální disbalanci a dokonce může vést v určitých případech i k rozvoji nádorového onemocnění. Proč? Levná kosmetika totiž obsahuje parabeny.

Pojďme si rozebrat takový běžný den ženy, která o sebe dbá. Vstane a začne okupovat koupelnu = osprchuje se/vykoupe se (použije šampon, kondicionér, sprchový gel nebo mýdlo, někdy pěnu na holení), natře se tělovým mlékem, použije antiperspirant, oblékne se, vyčistí si zuby, nanese denní krém, nastyluje účes (někdy použije gely, tužidla atp.), zafixuje ho lakem na vlasy, nalíčí se (může použít bázi pod makeup, makeup, oční stíny, konturovací pudr, řasenku, rtěnku, pudr, fixační sprej), trocha parfému a je připravena – celkem může použít až 20 různých přípravků, a to během první půlhodiny jejího dne. Přes den užívá krém na ruce a večer následuje odličovací voda, oplachování obličeje, někdy druhá sprcha, peeling, masky, noční krémy atd..

Drtivá většina domácností využívá šampony a tekutá mýdla ze supermarketů, krémy většinou také, takže opravdu všechna čest výjimkám. A vlastně to jako žena sama chápu. Ani já nechci utrácet tisíce za kosmetiku, když musím nějak živit domácnost, starat se o úplně jiné věci, než krémy a raději utratím svoje našetřené finanční prostředky za rozvoj, než za novou paletku. Jenže i drahá kosmetika může obsahovat parabeny.

Co jsou to parabeny

Parabeny jsou estery kyseliny p-hydroxybenzoové, jsou to konzervační látky, které jsou velmi levné (vyrábějí se z ropy) a výrobci je milují. Proč také neprodloužit dobu životnosti parfému, paletky očních stínů nebo nočnímu séru proti vráskám? Můžeme je prodávat déle.

Zlom přišel při objevení stop parabenů v nádorech prsu, které zkoumal tým univerzity v Readingu. Přišlo se na to, že se v těle chovají jako hormonální disruptory s estrogenní povahou.

Co jsou to hormonální disruptory

Lidský průmysl vynalezl nepřeberné množství látek, které nám mohou sice pomáhat v jiných oblastech (např. konzervace potravin, čistící prostředky, kosmetika,…), řada z nich ale má takovou chemickou strukturu, že se podobá skladbě našich hormonů, a to jim umožňuje zasahovat do normálních funkcí našeho endokrinního systému, takže mohou narušovat fyziologické funkce endogenních hormonů. Struktura těchto látek je tak podobná, že obsazují hormonální receptory, které jsou normálně vytvořeny jen pro tělu vlastní hormony, takže vzniká chaos – hormonální disruptory přetěžují imunitní systém, ničí mitochondrie a v určitých případech přispívají k rozvoji případného nádorového onemocnění spojeném s oním hormonem.

Jako hormonální disruptor se chovají také různé pesticidy, insekticity, fungicidy, změkčovadla (DEHP), plasty jako BPA (bisfenol A) nebo i v přírodě běžně se vyskytující fytoestrogeny. A také parabeny.

Ačkoli parabeny nemusí představovat takový problém jako například hliník v antiperspirantech, který ucpává potní žlázy a tělo tak hromadí toxiny, je dobré je poznat:

Parabeny ve složení je poznáme jako:

 • 4-hydroxybenzoic acid + její soli (Sodium)
 • Methylparaben + soli (Sodium Methylparaben)
 • Ethylparaben
 • Propylparaben
 • Butylparaben

Methylparaben má nejmenší konzervační schopnost a nejméně napodobuje hormonální aktivitu a Butylparaben má největší konzervační schopnost a nejvíce napodobuje činnost hormonů v těle. EU však limituje obsah všech parabenů v kosmetice na 0.8%.

Na základě vědeckých doporučení EU již zakázala:

 • Isopropylparaben
 • Isobutylparaben
 • Phenylparaben
 • Benzylparaben
 • Pentylparaben

Proč parabeny narušují hormonální rovnováhu?

Tělo má poměrně sofistikovaný systém detoxikace, hlavním detoxikačním orgánem jsou játra, dále ledviny a lymfatický systém, střeva atp., nicméně i tyto orgány mají určité rozmezí, co jsou schopny zvládnout a my je často přetěžujeme (kouření, alkohol, smog, prašné prostředí, zbytečně užívané léky a nekvalitní multivitamíny, expozice toxinům…) – s těmito toxiny si tělo DO JISTÉ MÍRY umí poradit, pokud se držíme v onom rozmezí.

My ale do sebe dostáváme toxiny dobrovolně a to v takové formě, že si s nimi detoxikační orgány neumí poradit, protože jimi neprojdou. A těmi jsou právě parabeny v levné kosmetice, kterou (obecně jako populace) používáme každý den. Pokaždé, když se umyjeme mýdlem, běžným sprchovým gelem, natřeme tělovým mlékem, krémem nebo opalovacím krémem, deodorantem, nastříkáme na sebe parfémy, toaletní vody, laky na vlasy, vyčistíme si zuby běžnou pastou atp. do svého těla dostáváme i nechtěné parabeny, konzervační činidla ve farmaceutickém průmyslu a kosmetice, pokud je obsahují. A protože se vstřebávají pokožkou, neprojdou orgánem, který by je neutralizoval.

Studie potvrzují, že parabeny

 • se umí dostat přímo do těla přes pokožku, kde se ukládají do tkání (krémy,…)
 • mají estrogenní povahu, vážou se na estrogenové receptory a mění jejich funkci. Tvoří tak vysoce odolnou tukovou tkáň, kterou je těžké “zhubnout” i přes důsledné držení jídelníčku a cvičebního plánu (problémové partie žen = zadek a stehna)
 • mohou přispívat ke vzniku takových nádorů, které souvisejí s estrogenní aktivitou (rakovina prsu)
 • současně snižují testosteron, což je problém především u mužů, protože dochází k estrogenové dominanci, která se projevuje například ukládáním tuků v oblasti prsou a zvětšením prsní žlázy, poklesem libida, podrážděností a emocionálně laděném chování (např. i plačtivost).
 • ničí mitochondrie a DNA, takže buňky snáze mutují a může dojít k onkogenezi (vzniku rakovinných buněk) i v takových tkáních, které nejsou protkané estrogenními receptory

Nejproblematičtější jsou oblasti těla, které mají narušenou a podrážděnou pokožku, například podpaží, které si ženy často holí. Je to oblast, která je prsům blízko a přes takto narušenou pokožku parabeny z deodorantů, holící pěny atp. snáze pronikají do těla.

Dalším příkladem může být plenková oblast miminek. I ta je podrážděná od každodenního nošení plenek a parabeny tak mají relativně jednoduchou cestu do těla.

U levné kosmetiky, která prohlašuje, že neobsahuje parabeny také nevíme, jakou konzervační chemikálií byly nahrazeny, takže “paraben-free” kosmetika nemusí být úplně výhra.

Co můžeme udělat pro hormonální rovnováhu?

Pokud máš nějaký opravdu oblíbený produkt, u kterého zjistíš, že obsahuje parabeny, zkus podle seznamu výše dohledat o jaký paraben jde a vyhni se užívání přípravků pro celé plochy těla (opalovací krémy, tělová mléka) a pro oblast sliznic (oči, ústa). Děti si také zaslouží maximální péči, jejich imunitní systém se teprve tvoří.

Obecně můžeš detoxikaci pomoci skrz svůj cirkadiánní rytmus. Melatonin, který známe jako hormon spánku, působí v těle jako antioxidant a mnohé detoxikační procesy probíhají, když není tělo zatíženo stravou a bděním = při spánku. Více zde.

Nezatěžuj detoxikační orgány zbytečně. Vyhýbat se konzumaci alkoholu, alespoň omezit kouření, vyhýbat se zplodinám z výfukových plynů (stačí např. chodit po periferních ulicích místo hlavních frekventovaných silnicích, bude-li to možné), filtrovat kohoutkovou vodu (existují filtry přímo na vývod kohoutku), úplně vyřadit nadužívání léků a levných suplementů, vyhnout se hormonální antikoncepci, pokud můžeš a užíváš ji pouze pro plánování svého cyklu, netrpíš žádnými gynekologickými problémy, které by ji vyžadovaly (endometrióza atp.), můžeš zkusit lymfatické masáže a jiné. Činnost detoxikačních orgánů můžeš také podpořit rostlinnými zdroji, které mají schopnost na sebe vázat těžké kovy a ulehčit práci detoxikačních orgánů.

A s tím souvisí naprosto logický závěr – nepoužívej levnou kosmetiku ze supermarketů. I když je pravda, že cena v tomto ohledu nemusí být známkou toho, jestli kosmetika obsahuje parabeny, sulfáty nebo ne. V každém případě je na českém trhu už několik značek přírodní kosmetiky, které se div nepředhání, která má ve svých produktech méně škodlivých látek, cena se zas o tolik neliší a svému zdraví tím prokážeš velikou službu. Osobně fandím přírodní bezobalové kosmetice jako jsou tuhé veganské šampony bez zbytečné chemie a podobná mýdla, která slouží jak na obličej, tak na tělo, vlasy nebo jako pěnu na holení.

 

 

 

 

detoxikace, hormony, návod, optimalizace zdraví, zdraví


Simča

Nadšenec do zdravého životního stylu - a tak trochu šprt. Ráda se ptá, pořád si něco studuje, třídí plevel od pokladů a své poznatky chrlí jak na Michala, tak na veřejnost. Miluje dobré jídlo - a nejraději to, které se dlouho nepřipravuje. Zbožňuje tanec, cestování a diskuze o věcech, které nás přesahují.

0
Můj košík