Skip to main content

Co jsou to superpotraviny a proč bychom je měli jíst?

S pojmem superpotravina, superovoce, superzelenina nebo superfood se začínají spojovat nejen doplňky stravy, ale i kosmetika, vlasové přípravky a další produkty.

S pojmem superpotravina, superovoce, superzelenina nebo superfood se začínají spojovat nejen doplňky stravy, ale i kosmetika, vlasové přípravky a další produkty. Zdá se, že je kolem nich velký boom, přitom lidstvo jako takové provází celá staletí až tisíciletí. Co superpotraviny jsou, jaký mají přínos pro naše zdraví a proč bychom je měli jíst se dozvíš v tomto článku.

Účinky stravy a životního stylu na zdraví

Už Hippokrates, otec medicíny, pravil: Nechť je tvé jídlo tvým lékem a tvůj lék nechť je tvým jídlem. A zdá se, že se k tomuto rčení začínáme opět obracet. Čím dál více mluví o celostním pohledu na zdraví člověka, psychosomatii (o provázanosti psychiky a fyzického těla a jak jedno ovlivňuje druhé ve zdraví i nemoci) či tzv. lifestyle medicine, což je označení pro druh medicíny, která se dá definovat jako “léčba životním stylem”. Je to léčebná praxe, která se stává populární v západních zemích jako Amerika, Kanada nebo Velká Británie a je postavena na vědeckých důkazech, které podporují fakt, že zdravé vzorce chování a zdravé myšlení přímo ovlivňují zdraví a kvalitu života. Mezi ně patří přiměřená fyzická aktivita, redukce stresu, organizace volného času, sociální podpora a zdravá strava, kterou můžeme podpořit právě pravidelnou konzumací superpotravin.

Vypadá to, že západ o pár tisíciletí zaspal, protože sílu potravin, bylinek a hub na dálném východě v Asii, Japonsku nebo třeba v Indii znají a aktivně využívají od pradávna. Už ajurvéda, jedna z nejstarších léčebných praxí s nimi pracuje od samého počátku (Sušruta samhitá, nejautentičtější ajurvédská sbírka vznikla asi v 1. tisíciletí před naším letopočtem). Ajurvéda také pracuje s pojmem Rayasana, což je věda o prodloužení životnosti využitím superlátek v bylinách, houbách a dalších zástupců rostlinné říše.

Co jsou superpotraviny?

Za superpotravinu je označena taková potravina, bylinka nebo houba, která se vyznačuje nezvykle vysokým obsahem vitamínů, minerálů, stopových prvků, antioxidantů nebo svých vlastních unikátních sloučenin, které napomáhají lidskému zdraví na různých úrovních, ať už jde o imunitní, trávicí, hormonální, nervový nebo jiný systém v těle.

Přesný a uzavřený seznam superpotravin neexistuje, prakticky neustále se objevují nové látky, který mají na lidský organismus pozitivní vliv, dnes a denně vznikají nové studie, které tyto poznatky potvrzují či vyvracují a zdá se, že fytoterapie (léčba bylinkami) ve vědeckých kruzích zaujímá stále důležitější místo. Vždyť jen o ženšenu pravém je publikováno více než 10 000 studií nebo vědeckých prací.

Jaký mají superpotraviny přínos pro zdraví

Na superpotraviny lze nahlížet několika způsoby, působí v těle na různé systémy a specializují se na různé účely. Mezi ně patří například účinky:

 • Širokospektrální (ovlivňují imunity, trávení, detoxikaci, hormony a další procesy naráz)
 • Protizánětlivé (pomáhají předcházet nebo léčit zánět v těle)
 • Antioxidační (bojující proti předčasnému stárnutí a opotřebování buněk, proti volným radikálům, těžkým kovům a karcinogenům)
 • Imunomodulační (podporují imunitní reakce a odpověď podle potřeby organismu)
 • Neuroprotektivní (chrání mozkové buňky a pečují o nervový systém)
 • Adaptogenní zvyšují schopnost organismu se adaptovat na stres (zátěž) či únavu)
 • Antibiotické (i přírodní látky obsahují sloučeniny, které se v těle chovají jako antibiotika)
 • Stimulační (povzbuzují organismus, navozují bdělost a pozornost, zrychlují metabolismus)
 • Antidepresivní (působí na systém dopaminu a serotoninu)
 • Srdečně-cévní (chrání cévy, zlepšují průtok krve, zabraňují ucpávání cév, snižují cholesterol,..)
 • Protektivní (chrání buňky před poškozením či jinou degenerací)
 • Afrodiziakální (povzbuzují libido, pomáhají při léčbě plodnosti)
 • Hormonální (stabilizují hormonální balanc, pomáhají v období klimakteria, při PMS atd.)
 • Cholinergní (ochrana paměti)
 • Antirakovinné (pomáhají preventivně proti rakovinnému bujení, některé studie už ukazují v menších měřítkách, že určité látky dokáží nádor i likvidovat, může však trvat, než se však dostanou tyto látky do běžné lékařské praxe

Proč bychom měli jíst superpotraviny?

Dávné a tradiční kultury na sílu bylin spoléhají odjakživa. Nenajdeme u nich civilizační choroby jako cukrovka, obezita a další. Aplikování lifestyle medicine je nejenom předpokladem pro tělesné zdraví, ale i duševní. Je důležité si uvědomit, že kulturní/civilizační vývoj velmi předběhl evoluci a biologický vývoj. Ještě před 30 lety neexistoval svět, jak ho známe dnes, neexistoval internet, jak ho známe dnes a přitom dnes jsou k němu připojené nejen počítače, ale i ta nejmenší zařízení jako mobily nebo hodinky. Žijeme v době nadbytku. Nejen kalorického, ale i stresového – a hlavně informačního. Problém je, že tělo má evolučně stále velmi podobné adaptační limity jako člověk v pravěku, s kulturním vývojem neroste úměrně i vývoj biologický. Mozek teď musí zpracovávat daleko více informací než dříve. Musíme si vybírat kvalitní zdroje informací, neustále něco hodnotit a třídit. A i mozek je stavěn pouze na určitý objem informací. Ve chvíli, kdy vystavujeme mozek neúměrnému počtu informací dlouhodobě a zvyšujeme v těle stres nad adaptační rozmezí, může dojít k onemocnění, syndromu vyhoření a dalším problémům. Čím více technologií a dalších kulturních vymožeností máme, tím více je musíme kompenzovat zdravým životním stylem, vyváženou stravou, pobytem v přírodě a na sluníčku, pohybem, zdravým spánkem a relaxací. Superpotraviny nám v tom mohou pomoci a usnadňují nám práci, když je užíváme dlouhodobě. Rozhodně ale samy o sobě nenahradí celostní přístup k našemu zdraví. Pokud budeš denně pít 2 litry colového nápoje, obědvat ve fastfoodových řetězcích, večer si sedneš k počítači nebo televizi a půjdeš spát ve 3 ráno, tak tě 1 superpotravina k snídani nezachrání.

My v superfoody na celostní přístup myslíme, proto na našem blogu najdeš další články, ebooky, infografiky, konkrétní recepty, cvičení a vedené audionahrávky a další materiály, které ti nezaberou čas a jejich praktikování je velmi jednoduché. A superpotraviny? Vzali jsme ty, které jsou v premiové kvalitě a v dobře vstřebatelné formě a účelně je namíchali do směsí nadrcených prášků, které si můžeš přidat do kteréhokoli jídla. Dodáš tak tělu potřebné látky a ještě si pochutnáš na jídle, které máš rád(a). Můžeš tak jednoduše podpořit svou imunitu, pleť, fungování mozku, energii nebo bojovat proti stresu.

 

antioxidanty, superpotraviny, Tag životní styl, zdraví


Simča

Nadšenec do zdravého životního stylu - a tak trochu šprt. Ráda se ptá, pořád si něco studuje, třídí plevel od pokladů a své poznatky chrlí jak na Michala, tak na veřejnost. Miluje dobré jídlo - a nejraději to, které se dlouho nepřipravuje. Zbožňuje tanec, cestování a diskuze o věcech, které nás přesahují.

0
Můj košík