
Ashwagandha – přírodní lék proti stresu
Tento článek je výňatkem z naší knihy “Superpotraviny pro celé tělo“, který po omezenou dobu nabízíme zdarma. Zajímají-li tě i citované studie, není nic jednoduššího než nám na sebe nechat e-mail. Ale zpět k Ashwagandhě.
Přezdívá se jí indický ženšen nebo zimní třešeň nebo počeštěle ašvaganda a ačkoli ji taxonomií neřadíme mezi ženšeny, tak má srovnatelné účinky na organismus jako ženšen pravý. Jde snad o nejvyužívanější a nejznámější ajurvédský lék, který pozitivně ovlivňuje nejen zvládání stresu, ale i sportovní výkon – je tedy ideální odpovědí na otázku, jak zvýšit celkovou odolnost těla. V Ajurvédě ji nazývají Rasayana – to jsou látky, které podle ajurvédy prodlužují život. Naprosto oprávněně ji tedy řadíme mezi vysoce účinné adaptogeny.
Ashwagandha je typickým příkladem hormetického působení v těle. Obsahuje látky, které pozitivně ovlivňují metabolismus v reakcích na stresovou zátěž. Reguluje množství kortizolu (stresového hormonu) v těle těle tak, aby na něj organismus musel patřičně zareagovat, čili zvýšil svou odolnost, obnovil homeostázu a zvládl tak stres bez následků. V praxi to znamená, že sneseš vyšší míru zátěže – ať už fyzické nebo psychické.
Díky tomu, že musí v přírodě odolávat náročným podmínkám si ashwagandha vybudovala své vlastní unikátní sloučeniny – withanolidy a withaferiny. Nejdůležitější z nich je Withaferin A. Studie ukazují, že právě Withaferin A je pravděpodobně důvodem, proč je ashwagandha adaptogenem a chlubí se mnoha vlastnostmi:
Zabiják stresu
Její antistresové působení a schopnost ovlivňovat (snižovat) hladinu kortizolu je jedním z hlavních důvodů, proč ashwagandhu užívat – a zvláště v této uspěchané době, kdy nás stres doprovází většinu dne. Ashwagandha doslova fyziologicky zbavuje tělo stresu na biochemické úrovni. A biohacking máme rádi. 🙂
Posiluje paměť a kognitivní funkce, podporuje učení
Ashwagandha pozitivně stimuluje krátkodobou i dlouhodobou paměť, zlepšuje výkonnost, dlouhodobou pozornost a rychlost zpracování informací. Zejména lidé, kteří se musí hodně soustředit a “ulítávají” myšlenkami kamsi jinam tento účinek ocení.
Ašvaganda zlepšuje plodnost u mužů
Stres je uváděn jako jeden z kauzálních faktorů pro mužskou neplodnost. Tímto fenoménem se zabývala jedna studie katedry biochemie lékařské fakulty na King George’s Medical University v Lucknow. Subjekty dostaly ashwagandhu v podobě prášku z kořene v dávce 5 g / den po dobu 3 měsíců. Měření různých biochemických a stresových parametrů před a po léčbě ukázalo definitivní roli stresu u mužské neplodnosti a schopnost ashwagandhy léčit neplodnost, která má příčinu ve stresu. Léčba vedla ke snížení stresu, ke zlepšení hladiny antioxidantů a ke zlepšení celkové kvality spermatu u významného počtu jedinců. Léčba poté vedla k těhotenství u partnerek 14% pacientů.
U žen zlepšuje projevy sexuálních dysfunkcí
Ashwagandha nenechává pozadu ani ženy a jejich problémy v oblasti sexuálního zdraví. Pilotní studie z roku 2015 pracuje s dosavadními poznatky o ashwagandhě a její schopnosti redukovat stres, zvyšovat množství antioxidantů v těle či zvyšovat plodnost a poznatky o dlouhodobé historii užití ashwagandhy v oblasti sexuálního zdraví mužů i žen. V této dvojitě slepé, randomizované a placebem kontrolované studii vybrali 50 žen, které trpěli nějakou ze sexuálních dysfunkcí (hypoaktivní porucha sexuální touhy, porucha sexuálního vzrušení, poruchy orgasmu nebo kombinovaná genitální a subjektivní porucha vzrušení) – ty se projevují na fyzické i psychické rovině, ať už jde o snížené libido, bolest při styku či neschopnost dosáhnout vyvrcholení. Poznámky lékařů naznačovaly, že jde o ženy, které vedly životy pod velkým tlakem a stresem ze sociálních požadavků, výchovy dětí a vysokých očekávání manželů. Studie trvala 8 týdnů a ženy byly rozděleny na 2 skupiny po 25, jedna dostávala placebo, druhá extrakt z ashwagandhy. Sice došlo k určitému zlepšení i u skupiny, která užívala placebo, to ale jen dokazuje, jak je psychika v oblasti sexuálního zdraví u žen o to důležitější. I tak skupina užívající extrakt z ashwagandhy vykázala výrazně lepší výsledky. Chybějící nepříznivé účinky svědčí o tom, že extrakt lze konzumovat bezpečně.
Zlepšuje spánek
V ajurvédě je ashwagandha užívána mj. i pro zlepšení spánku. Opět je za to částečně zodpovědná její schopnost redukovat stres, zároveň ale studie na myších naznačují, že přímo ovlivňuje cirkadiánní cyklus díky působení na dráhy s receptory reagující na GABA (kyselinu gama-aminomáselnou), která v těle působí jako inhibiční (tlumivý) neurotransmiter.
Dále se hovoří i o vlivu ashwagandhy na celkovou imunitu, protože ji provokuje a nutí ji se adaptovat (=posílit organismus), dále na výkonost v tréninku, atp., takže je jisté, že tento kořen bude ještě nějakou dobu v hledáčku vědců po celém světě.
Užívání ashwagandhy
Nejpřírodnější podoba je namletý prášek z kořene, dále se užívají různé odvary, tinktury nebo extrakty získané laboratorně. Ashwagandha chutná asi jako rozkousaný kmín, je velice hořká. Doporučujeme ji zamíchávat do ovocného džusu, smoothie nebo freshe. Denní dávka prášku se pohybuje okolo 5g (asi 1 vrchovatější čajová lžička). Krásně se doplňuje s dalším adaptogenem – Gotu Kola. Obě dvě společně s dalšími ingrediencemi najdeš v našem mixu pro podporu mozkové činnosti Superfoody Pure Mind.
Kontraindikace ashwagandhy
Jako vždy i zde varujeme všechny, kteří dlouhodobě užívají nějaké léky – zeptej se svého lékaře, pokud máš nějaké pochybení, také ji nedoporučujeme při těhotenství / kojení a nepodávej ji dětem. Zejména při užívání antidepresiv je možné, že s nimi ashwagandha bude nějak reagova, v takovém případě ji raději neužívej. Při léčbě štítné žlázy raději konzumaci konzultuj s lékařem.
Při vysoké dávce může dojít k příliš velkému útlumu (nebude se ti chtít vstávat) nebo naopak podrážděnosti z přílišného nabuzení. V takovém případě sniž dávkování.
I přes svou chuť ashwagandha rozhodně stojí za zkoušku a i my s ní máme pozitivní zkušenosti. V kombinaci s relaxačními metodami a dechovými technikami se stává velmi účinným nástrojem v otázce optimalizace zdraví.
antioxidanty, biohacking, lifehack, návod, optimalizace zdraví, spánek, stres, superpotraviny, Tag životní styl, vegan