Skip to main content

13 tipů pro
efektivní home office
holistický přístup

Část 1

4. června, 2020 I Simča

Doba home-officová může znít jako splněný sen, pravdou je, že pro mnoho z nás je to trochu teror. Pracovat stejně efektivně jako v kanceláři, a zároveň být vždy nablízku dětem, starat se o chod domácnosti, vařit, častěji uklízet a čelit neustálým podnětům, které nás ruší ze soustředění – to může být oříšek, se kterým se s grácií nevyrovná jen tak někdo. Já osobně pracuju z 95% na home officu, naštěstí mám práci, která mi umožňuje pracovat odkudkoli na světě, pokud je k dispozici internetové připojení. Jak na home office, aby se práce z domova stala potěšením? Připrav si check-list, tyto tipy se můžou hodit. 🙂

1. Vyčleň si na práci určitý prostor

Jedna z velkých chyb, které jsem v začátcích dělala, byla ta, že jsem se probudila, protáhla se v posteli, natáhla se pro notebook a pracovala klidně i několik prvních hodin v pohodlné posteli. Úroveň stresu se postupem času blížila k vyhoření, protože jsem si “tahala” práci do postele i večer a stimulovala mě k práci prakticky do vyčerpání. Ložnice by měla sloužit pouze ke dvěma účelům – k partnerskému životu a spánku.

Vyčleň si proto v domácnosti klidné, jednoduché a hlavně co nejprosvětlenější místo, které ti umožní soustředit se na práci, a kde se budeš cítit pohodlně. Pocity zde opravdu hrají velkou roli.

2. Dodržuj návyky jako v práci

Pokud jsi zvyklý/á na rutinu, nevypadávej z ní. Vstaň, nadýchej se čerstvého vzduchu (ať už u otevřeného okna nebo venku, aktivují se lépe kognitivní funkce mozku, ten se díky vydýchanému vzduchu v ložnici dostává často do stavu hypoxie), protáhni se, následuje sprcha, nakopávací fresh či smoothie snídaně, pěkné a pohodlné oblečení a alou do práce. Opravdu moc moc doporučuji se ráno protahovat, i 5-minutový krátký stretching úžasně zaktivuje celé tělo. Mrkni na krátkou pětiminutovku, která je základ nebo v případě více času na úžasné videjko od mé taneční lektorky Ivous, která je (bohudík) i velmi zkušená lektorka jógy.

3. Dělej si přestávky

Ultimátní lifehack pro home-office, přitom tak jednoduchý – dělej si přestávky. Efektivně využité přestávky ti pomohou načerpat novou energii, poděkují ti věčně shrbená záda i oči, které se mohou při konstantní práci na počítači velmi rychle unavit (nemluvě o modrém světle, které dokáže rozhodit celý cirkadiánní rytmus). Přestávka může být krátká, klidně i 5-10 minut, jako ve škole. A co dělat?

  • Napít se (v každém případě)
  • Vyjít před dům na čerstvý vzduch
  • Cvičení pro oči (vřele doporučuji, viz níže)
  • 10 rychlých dřepů nebo kliků (instantní příliv energie)
  • Protáhnout se (záda ti poděkují)
  • Office yoga (celé tělo ti poděkuje)

4. Vytvoř si playlisty s hudbou

Hudba nám zkrátka pomáhá. A zvlášť ta energická z nás dokáže “vyždímat” mnohem více soustředění než ticho. Každému pomáhá něco jiného. Pro klidnou hudbu jako podkres se mi osvědčila nekonečná vysílání Lo-Fi hudbyjako je toto:

Pokud chci něco méně jemného a uspávajícího, sahám po elektronické hudbě. Velkou inspirací je mi Michal, který takto pracuje několik hodin denně při velké intenzitě a kolikrát vůbec nechápu, jak je možné, že toho stihnul tolik. Něco mi říká, že mu v tom opravdu velkou měrou pomáhá právě hudba:

Nebo si jednoduše vytvoř playlist na youtube či spotify ze svých oblíbených skladeb. Vše, co ti zabere, se počítá! 🙂

5. Udržuj na své pracovní desce čisto

I toto může znít trochu zvláštně, ale co se týče pracovního stolu, velmi pomáhá udržování pořádku. A teď nemyslím pouze prach. Pěkně zarovnané věci na stole, úhledně srovnané šanony, zelená pokojová rostlinka atp.. Takové to “pracovní feng-shui”. Pokud se nám hned u myši válí miska od snídaně, hned vedle ní je skvrna od kávy, co se nám podařilo vylít před 4 hodinami, když jsme drcli nohama o stůl, kousek vedle se válí štos papírů a do vrstvy prachu na zarámované fotografii našich dětí se dá kreslit, věř mi, není to ono. Až příliš mnoho negativních podnětů, které nás podvědomě házejí do nepohody.

6. Vymez si na práci efektivní čas

Nejsi v kanceláři. Pokud nemáš nějaký šílený deadline, sleduj své tělo a jeho přirozené biorytmy. Nemá smysl se mučit u počítače od 8 do 4 odpoledne, když jsi mezi 13. a 14. hodinou totálně neefektivní, prokrastinuješ, jsi unaven(á) z oběda a nejraději bys to zabalil(a). Využij toto okno na něco, co ti dělá radost, můžeš se věnovat dětem, jít ven na procházku, dát si 20 minut dlouhého šlofíka, jak radíme v našem článku o mýtech o spánku a vrátit se k práci až později.

7. Nezanedbávej pitný režim

Práce z domova může utíkat opravdu velmi svižně. Tak svižně, že si ani neuvědomíme, že už je poledne, 2 odpoledne, 6 večer. Mnoho lidí zapomíná na pravidelný pitný režim. Pokud je to tvůj případ, postav si na pracovní stůl lahev, konvičku nebo velkou sklenici s čistou vodou (případně s citronem). Také si můžeš stáhnout do google chrome tuhle super vychytávku, která ti bude pravidelně připomínat, že se máš napít, narovnat záda, protáhnout se a pro fajnšmekry i upozornění, že máš mrkat.

Stáhnout rozšíření Healty browsing

Další část tohoto článku vyjde během několika dnů, takže zůstaň “naladěný” 🙂

0
Můj košík